Shell 3004746 1920 (1)

Slupky od jablek nebo pomeranče mají unikátní složení, které se hodí i k úklidu

Připravujete si k snídani džus z pomerančů a také každé ráno přemýšlíte, co s kůrou? Vyrobte si z ní domácí čistidlo, hodit se vám budou i slupky z jablek. 

Úklid domácnosti je pro někoho nutná povinnost, pro jiného zábava, nebo dokonce posedlost. Ať tak nebo tak, ve všech případech jsou společným jmenovatelem úklid a použité čistící prostředky ve všech podobách od zdraví škodlivé chemikálie po přírodní čistidlo.

Vyměňte chemikálie za přípravky z ovoce

Náhrada chemikálií za přírodní a šetrné prostředky není jen trendem dnešní doby, ale začíná to být nezbytné. Mnozí vyznavači přirozeného životního stylu, jako například Yumiko Sekine, zakladatelka Fog Linen Work, vybízí k minimalismu i šetrnému způsobu života zároveň. Začít můžete v podstatě hned. Ovocné čistidlo si připravíte za několik okamžiků a stačí vám na něj pouze odpad ze zdravé snídaně nebo svačinky.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte domov na extrémní teploty a nevpusťte dovnitř nesnesitelné horko
Zdroj obrázku: Pixabay

Recept na domácí pomerančové čistidlo

Pokud slupku z jablek dále nevyužíváte na čaj nebo třeba do domácí kosmetiky, vyrobte si z ní domácí čistidlo. Upotřebíte i kůru z pomeranče nebo citrónu. Slupky z ovoce obsahují řadu látek, které si dobře poradí s nečistotami. Pomerančová kůra obsahuje limonen, sloučeninu na bázi terpenu využívanou jako rozpouštědlo při čištění oleje ze strojů. Proč tedy nevyužít tuto látku i jako čistidlo v domácnosti? Stejně tak vám poslouží i slupky z jablek a jejich kyselina jablečná. Ovocný sprej si připravíte jednoduše. Vhoďte slupku z jednoho pomeranče do zhruba 120 ml vody a duste pod pokličkou 15 minut. Po vychladnutí roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění trouby může být opravdu snadné. Stačí znát ty správné triky
Zdroj obrázku: Pixabay

Jablečné slupky čistí mastnotu

Slupky z jablek jsou díky obsahu kyseliny jablečné také velmi dobrým pomocníkem při čištění zaschlého mastného povlaku. Syrovými jablečnými slupkami vyčistíte vnitřní část kuchyňského dřezu a můžete zkusit přetřít i pracovní kuchyňskou desku. 

Přidat na Seznam.cz