Slunný balkon je ideální pro pěstování jahod

Slunný balkon je ideální pro pěstování jahod

Není třeba mít velký kus zahrady, abyste si po celý rok mohli vychutnávat své vlastní ovoce. Stačí, aby součástí vašeho bytu byl balkon nebo lodžie, kde lze pěstovat v květináčích různé užitkové rostliny. Některým to bude natolik svědčit, že budete mít bohatou úrodu. Pro jaké ovoce se rozhodnout?

Jaké nádoby vybrat pro pěstování rostlin na balkoně

Na balkoně či lodžii není velký prostor, ale stačí na to, abyste zde měli několik nádob, v nichž můžete pěstovat užitkové nebo okrasné rostliny. Hodí se sem samozřejmě tradiční květináče, truhlíky a z těch nejmodernějších pak menší vysoké záhony. Když je na ploše balkonu vhodně rozmístíte, získáte dostatek místa pro své rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické rostliny potřebují zvláštní péči. S příchodem chladných dní je důležité je správně zazimovat

Měsíční jahody i klasické zahradní jahody

Pro pěstování na balkoně jsou ideální měsíční jahody, které plodí po celou sezónu. Mají drobné, červené a sladké plody oblíbené zejména malými dětmi. Jestliže si zasadíte tradiční zahradní jahody, budete mít úrodu v červnu a počátkem července. Dařit se jim bude tehdy, když bude balkon orientován na jižní nebo západní stranu, kde je dostatek slunečního světla.

Zdroj obrázku: Freepik

Sazenice by se měly ven sázet v květnu až po zmrzlých mužích, kdy přízemní teploty někdy padají až k bodu mrazu. Jakmile mrazíky nehrozí, mohou jít jahody ven. Prospěje jim živinami obohacená zemina. Závlahu potřebují jahody dostatečnou, nejlépe je zalévat ráno, aby půda do večera proschla a nedržela se na listech. Jinak by hrozily plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní chléb vydrží čerstvý i týden. Ne každý ho ale umí správně skladovat

Jak hnojit jahody

Jahody mají rády dostatek živin, takže během sezóny je hnojíme několikrát hnojivem, které obsahuje především dusík. Ten podporuje jejich růst. Jestliže je obohatíte i draslíkem, podpoříte hlavně květy a plody.

Na podzim je možné do zeminy přidat organické hnojivo, jako jsou slepičince, které podpoří tvorbu kořenového systému. Díky němu pak lépe přežijí chladné zimní počasí.

Zdroj: https://balconyboss.com/garden/grow-and-care/how-to-grow-strawberries-on-a-balcony/
Přidat na Seznam.cz