Moli se chytí do pasti s jablečným octem. Je důležité zbavit se jich úplně

Moli se chytí do pasti s jablečným octem. Je důležité zbavit se jich úplně

Spíž v kuchyni je místem, kde se skladují potraviny s delší trvanlivostí, jako je mouka, cukr, koření, těstoviny, luštěniny a další. Je dobré v nich mít pořádek a pravidelně ji  udržovat. Někdy se totiž můžeme setkat s tím, že se do těchto potravin dostanou potravinoví moli a budou tam úřadovat. Obvykle je pak nutné potravinu vyhodit, protože je znehodnocená. Jak proti molům bojovat?

Co je to potravinový mol

Potravinový mol je lidové označení zavíječe moučného. Je to běžný škůdce potravin, který žije prakticky po celém světě. Napadá většinou mouku, obiloviny a zrní. Dospělý zavíječ je bledě šedý a dosahuje délky až 12 milimetrů. Motýli létají po celý rok vyjma zimy a během této doby stihnou vyvést až pět generací.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z chilli papriček ochrání záhony před škůdci i domácími mazlíčky

Jedinou obranou proti nim je uchovávat potraviny v uzavíratelných nádobách, do kterých se nemohou dostat. Například takový mikrotenový sáček snadno prokousají.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že máte doma moly

To, že se vám doma roztahují moli, poznáte podle toho, že se čas od času objeví v místnosti. Ale ani když na ně takto nenarazíte, tak u vás mohou být zabydlení. Usadí se třeba v sáčku s moukou, kam kladou vajíčka. Že je mouka napadená, lze zjistit tak, že sáček bude děravý a v mouce budou červi.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon před holuby ochrání pořádek a domácí plašiče

Je třeba vědět, že se moli velmi rychle množí. Tudíž napadenou mouku či jinou potravinu je nutné ihned vyhodit, protože je znehodnocená.

Jak proti molům bojovat

Zamezit  molům ve vstupu do potravin ve spíži je možné třeba tak, že jim připravíte past z jablečného octa, kterou nalijete do misky a postavíte tam, kde by se tento hmyz mohl vyskytovat. Jablečný ocet je přiláká a oni se v něm utopí. Pak misku jednoduše vylijete.

Základem boje proti molům ale zůstává pravidelný úklid spíže a kontrola potravin a jejich trvanlivosti. Ten byste měli dělat alespoň jedenkrát za měsíc, čímž eliminujete přítomnost molů ve své domácnosti.

Zdroj: https://adoptandshop.org/how-to-get-rid-of-moth-eggs-with-vinegar/
Přidat na Seznam.cz