Krásně voní, ale šíří i nebezpečné výpary. Aromatickým svíčkám se raději vyhněte

Toužíte po krásně provoněném domově, takže často saháte po vonných aromatických svíčkách? V takovém případě se hodí vědět, že vlastně nejde o nic ekologického a při spalování se uvolňuje celá řada potenciálně škodlivých a nebezpečných látek, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad i na lidské zdraví. Co všechno aromatické svíčky uvolňují a čím vším je můžete případně nahradit? To se dozvíte v tomto článku. 

Proč nejsou aromatické svíčky ekologické?

Mezi důvody, proč nejsou aromatické svíčky ekologické, patří především látky, které se z nich uvolňují. Jedná se o formaldehyd, benzen, toluen a ftaláty, které i při nízké koncentraci, ale při pravidelném vdechování, mohou vést k mnoha chorobám. Problém je v tom, že plamen svíčky nevytváří správnou teplotu, aby úplně spálil parafinový vosk bez těchto nežádoucích vedlejších produktů. Může být škodlivé nejen vdechovat výpary, ale dokonce držet svíčku v rukou. U lidí s citlivou pokožkou se v takovém případě mohou vyvinout alergické reakce.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Omezte jejich spotřebu a důkladně větrejte

Pokud už přeci jenom musíte dané svíčky použít a chcete si alespoň na chvíli užít jejich vůni, udělejte to alespoň co možná nejlépe. Nezapomínejte na důkladné větrání. Jednotlivé svíčky si kupujte výjimečně a zapalujte je co možná nejméně. Uvidíte, že tím pomůžete nejenom životnímu prostředí, ale i vlastnímu zdraví. 

Mohlo by vás zajímat:  Útulnost a vnitřní štěstí. Z Dánska přichází styl hygge

Jaké zvolit zdravější a více ekologické alternativy? 

Pokud ale patříte mezi milovníky svíček, kteří na ně nedají dopustit, můžete zvolit jiné alternativy. I ty mohou mít velmi příjemnou, jemnou vůni, ale jsou více ekologické a méně škodlivé. Místo klasických aromatických svíček tak můžete použít svíčky z včelího vosku, sójové svíčky a přírodní aromatické oleje, které umístíte do speciální aromalampy. 

Přidat na Seznam.cz