Schnutí listů pokojových rostlin může mít několik příčin. Správná prevence mu dokáže předejít

Schnutí listů pokojových rostlin může mít několik příčin. Správná prevence mu dokáže předejít

Hnědnutí a schnutí špiček listů rostlin pěstovaných doma je běžným problémem, který se vyskytuje hlavně v zimě. Nevypadá hezky, ale především je škodlivý pro květiny. Stojí za to vědět, jaké jsou důvody a jak zajistit, aby rostliny byly znovu krásné a zdravé.

Důvody hnědnutí

Hnědé, suché skvrny na koncích listů se nejčastěji objevují během podzimu a zimy. Můžou se však vyskytnout v průběhu celého roku. Hnědé konce listů jsou znakem, který by se neměl podceňovat, protože jakákoli změna vzhledu rostlin nás může upozornit na možný vývoj závažných chorob nebo útok škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Životnost pračky prodlouží pravidelná údržba

V případě, že neexistují žádné jiné rušivé příznaky, jako jsou hnědé skvrny v horní části listu nebo hmyz putující po rostlině, je nejčastější příčinou vysušení špiček listů příliš suchý vzduch. Zejména v období vytápění, kdy vlhkost v bytě často klesá pod 50 procent, a pro řadu rostlin by měla být mezi 60 a 80 procenty. Suché špičky listů mohou také naznačovat nedostatek draslíku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit suchým koncům

Při pěstování rostlin stojí za to vědět, jak hnědnutí listů předejít. Existuje několik způsobů, které vám pomohou jednat preventivně a vyhnout se problému, který je nejen nevzhledný, ale také škodlivý pro květiny. Umístěte stojany naplněné vodou kolem rostlin, které budou přírodními zvlhčovači vzduchu. Zavěste nádoby s vodou na radiátor, odkud se bude postupně odpařovat. Dále můžete nalít vodu do základny pod květináč a naplnit ji malými kamínky tak, aby květináč nestál přímo ve vodě a rostlině nezačaly hnít kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Pavouky z domu vyženou oblíbené vůně. Výsledkem bude pouze čistý a voňavý domov

Suché okraje listů nevypadají moc esteticky. V případě, že suché skvrny zabírají velký povrch, bude nutné odstranit celý list. Mělo by se to dělat čistým a ostrým nožem a řez se provede blízko k zemi nebo kmene rostliny. Ale když se zabýváme jen malými suchými místy, neměli bychom je řezat, protože to může vést k dalšímu vysušení listů a oslabení celé rostliny.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/why-are-my-houseplants-leaves-turning-brown-on-the-tips/
Přidat na Seznam.cz