Schnutí listů pokojových rostlin může mít několik příčin. Správná prevence mu dokáže předejít

Hnědnutí a schnutí špiček listů rostlin pěstovaných doma je běžným problémem, který se vyskytuje hlavně v zimě. Nevypadá hezky, ale především je škodlivý pro květiny. Stojí za to vědět, jaké jsou důvody a jak zajistit, aby rostliny byly znovu krásné a zdravé.

Důvody hnědnutí

Hnědé, suché skvrny na koncích listů se nejčastěji objevují během podzimu a zimy. Můžou se však vyskytnout v průběhu celého roku. Hnědé konce listů jsou znakem, který by se neměl podceňovat, protože jakákoli změna vzhledu rostlin nás může upozornit na možný vývoj závažných chorob nebo útok škůdců.

V případě, že neexistují žádné jiné rušivé příznaky, jako jsou hnědé skvrny v horní části listu nebo hmyz putující po rostlině, je nejčastější příčinou vysušení špiček listů příliš suchý vzduch. Zejména v období vytápění, kdy vlhkost v bytě často klesá pod 50 procent, a pro řadu rostlin by měla být mezi 60 a 80 procenty. Suché špičky listů mohou také naznačovat nedostatek draslíku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit suchým koncům

Při pěstování rostlin stojí za to vědět, jak hnědnutí listů předejít. Existuje několik způsobů, které vám pomohou jednat preventivně a vyhnout se problému, který je nejen nevzhledný, ale také škodlivý pro květiny. Umístěte stojany naplněné vodou kolem rostlin, které budou přírodními zvlhčovači vzduchu. Zavěste nádoby s vodou na radiátor, odkud se bude postupně odpařovat. Dále můžete nalít vodu do základny pod květináč a naplnit ji malými kamínky tak, aby květináč nestál přímo ve vodě a rostlině nezačaly hnít kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Agresivní bělidla nechte klidně v obchodě. O dokonale bílé záclony se postarají přírodní prostředky

Suché okraje listů nevypadají moc esteticky. V případě, že suché skvrny zabírají velký povrch, bude nutné odstranit celý list. Mělo by se to dělat čistým a ostrým nožem a řez se provede blízko k zemi nebo kmene rostliny. Ale když se zabýváme jen malými suchými místy, neměli bychom je řezat, protože to může vést k dalšímu vysušení listů a oslabení celé rostliny.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/why-are-my-houseplants-leaves-turning-brown-on-the-tips/
Přidat na Seznam.cz