Swirl Water Going Down Sink

S ucpaným odtokem si poradí jedlá soda a ocet

Problém, který je dříve cítit než vidět? Ucpaný odtok. Ve chvíli, kdy se začne domácností šířit nesnesitelný zápach, je jasné, že se musí problém okamžitě začít řešit. Zanesený odpad nebo odtokové trubky patří mezi nejběžnější potíže, které se v domácnosti objevují. Tento problém trápí obyvatele bytů v panelácích nebo v moderních rezidenčních vilách či v rodinných domech. Jak v takovém okamžiku postupovat? Rozhodně se nemusí hned volat instalatér, mnohem vhodnější je vyřešit situaci pomocí běžných přísad, které nestojí takřka nic.

Mastnota i šampon

Nejčastěji se týká problém kuchyně nebo sprchového koutu či vany. Odtok se může zanést vlivem nečistot, které se dostávají do potrubí při mytí potravin nebo každodenní hygieně. Kromě prachu a chlupů vytvoří zátky též mycí prostředky, v kuchyni pak mastnota a tuky, které odtékají při omývání pánví, pekáčů nebo jiného nádobí. V koupelně jsou pak problematické zejména vlasy, kousky tkanin nebo žmolků, které se shlukují se zbytky hygienických přípravků, a malér v podobě neprostupné uzávěry je na světě.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné letní pneumatiky zůstanou v bezvadném stavu do příští sezóny
Zdroj obrázku: Freepik

Zanesený odtok umí potrápit

Než se vezme do ruky mobil a začne se vytáčet telefonní číslo prvního instalatéra, který se objeví ve vyhledávači, je dobré zasáhnout svépomocí. Pro uvolnění pevných částic skvěle zafunguje gumový zvon. Práce se zvonem potřebuje určitou zručnost, nasadí se na odtok, přičemž musí dokonale přiléhat na podklad, poté se začne zlehka pumpovat, čímž se dostanou nečistoty nahoru a posléze po uvolnění trubky odtečou spolu s vodou. Odtok se následně musí vyčistit, protože gumový zvon zátku pouze tlakem uvolní.

Mohlo by vás zajímat:  6 chyb při praní, které ničí pračku i oblečení

Jedlá soda a ocet

Jakými prostředky následně výpust vyčistit? Pomůže jedlá soda, která nechybí v žádné domácnosti, protože se používá v kuchyni při vaření a pečení, ale samozřejmě také úklidu. Jedlá soda odstraní nečistoty včetně mastnoty a tuků, nadto zbaví nežádoucího zápachu. Je k tomu zcela ekologická a stojí pár korun. Obdobnou službu udělá také obyčejný kvasný lihový ocet, který současně odtok vydezinfikuje a zbaví nebezpečných patogenů. Ocet se může též smíchat s jedlou sodou a roztok se vlije přímo do odpadu. Nechá se pár minut působit, na závěr se zalije vařící vodou.

Zdroj: https://www.liquidplumr.com/diy-plumbing-tip/how-baking-soda-and-vinegar-cleans-drains/
Přidat na Seznam.cz