silverfish-insect-macrophotography

Rybenky nesnesou řadu pachů, chytit je lze do pasti z brambor

Běžným obyvatelem lidských příbytků je také drobný hmyz stříbřitě šedé barvy – rybenka domácí. Aktivní je především v noci, kdy vylézá z úkrytu ven za potravou. Nemá ráda přímé sluneční záření, před kterým prchá pryč. V domácnosti je ale člověk nerad vidí, takže se snaží jejich přítomnost eliminovat. Jak na to jednoduše a rychle?

Nejčastěji jsou v koupelně

Rybenky nepatří k nejpříjemnějším spolubydlícím, ale aspoň nejsou pro člověka nijak nebezpečné, protože nepřenášejí žádné nemoci. Živí se především organickými látkami rostlinného původu, které obsahují bílkoviny a sacharidy.

Mohou se pustit i do listů papíru, lepidla, tapet, zachutná jim cukr nebo mouka. Naproti tomu jejich predátory jsou pavouci nebo škvoři. Velmi často na rybenky narazíme v koupelně – ve vaně nebo na okraji umyvadla.

Mohlo by vás zajímat:  Důležitý i obávaný chlor. Odstranit ho z vody není nic těžkého
Zdroj obrázku: Freepik

Co nemají rybenky rády

Pokud se chcete rybenek v domácnosti zbavit, je třeba jim dát do cesty to, co nemají zrovna v oblibě. Jsou to hlavně intenzivní pachy. Někdy proto stačí prostředí koupelny či toalety provonět osvěžovačem se silnou vůní citrusů. Na parapet kuchyně postavte květináče s čerstvými bylinkami, do koutů dejte bobkové listy.

Do šatníků se zpravidla dávají pytlíčky naplněné sušenou levandulí. Dělali to už naši předkové. Není to jen pro provonění prádla a oblečení, ale také pro snížení přítomnosti různého hmyzu. Rybenkám nevoní ani vanilka. Nepomůže zde ovšem vanilinový cukr, nýbrž pravá vanilka.

Mohlo by vás zajímat:  Domov plný svěží vůně a čistoty: odpovědí je oblíbené ovoce, kterého není nikdy dost

Vyzkoušejte past na rybenky

Jestliže se chcete rybenek v domácnosti zbavit, můžete vyzkoušet poměrně účinnou past. Tu si připravíte z jemně nastrouhaných brambor, které dáte na misku. Postavte ji na místa, kde se rybenky nejčastěji zdržují.

Brambory jsou pro tento hmyz potravou, do které zalezou. A vy je pak můžete i s miskou vynést ven. Klidně je dejte třeba do kompostu. Proti rybenkám je zbytečné používat chemické prostředky. Je to v jádru neškodný hmyz, který prostě v domácnostech bývá.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish
Přidat na Seznam.cz