Ručníky mohou zůstat stále měkké a hebké na dotek. Klíčem je správný postup praní

Ručníky mohou zůstat stále měkké a hebké na dotek. Klíčem je správný postup praní

Vylézt z horké vany a zachumlat se do čisťounké a měkké osušky, co víc si přát? Realita bývá jinde, povětšinou jsou totiž ručníky a osušky sice vyprané, ale škrábou nebo jsou hrubé. Rozhodně nepřipomínají koupelnový textil, který bývá součástí koupelen luxusních hotelů. Jak je to možné? Vytažení ručníků z pračky automaticky neznamená, že jsou dokonale čisté a měkké. Vinou nesprávného praní nemusí být ani dokonale vyprané. Jak prát lépe? Inspiraci lze čerpat u našich babiček.

Kde je hebkost?

Jak se stalo, že z měkkých a nadýchaných osušek jsou vybledlé hadry, které dřou při sušení pokožky? Důvodem je praní, tedy lépe řečeno nesprávný postup, který způsobuje, že se textil rychleji opotřebovává a ztrácí své původní vlastnosti. V mnoha případech je záchrana nemožná a ručníky skončí jako hadry na podlahu nebo na utírání nečistot. Pro příště je lepší držet se osvědčených pravidel, aby prádlo zůstalo jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Klouzky jsou výborné, k sušení se ale nehodí. Existuje lepší možnost, jak je uchovat do zásoby
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidla pro dokonalé prádlo

Co je při praní nejdůležitější? Zejména se musí prádlo dobře vytřídit s ohledem na materiál a barvy, poté se pračka musí naplnit asi z poloviny, protože přeplňování neumožňuje dostatečné vyprání a vymáchání jednotlivých kusů. S pracími prostředky je vhodné spíše šetřit, jejich přebytek může způsobovat kožní vyrážky a alergie. Prádlo se musí po vyprání hned vyklepat a pověsit, aby nezatuchalo. Pračku je třeba udržovat čistou a po vyprání se musí nechat vyvětrat.

Ručníky jako z wellness centra

A používat aviváž? Rozhodně ne, i když reklamy říkají opak. Ručníky jsou po aviváži méně savé, mohou dokonce zhrubnout, navíc aviváž může vést k rozvoji alergie. Vhodnější a mnohem levnější je použití octa. Sklenice octa se přidává před posledním mácháním, docílí se tak změkčení vláken a ustálení barev. K octu lze přidat též pár kapek oblíbeného esenciálního oleje pro dokonalou vůni. K bílým ručníkům a osuškám se může přisypat i jedlá soda. Bavlněný textil se pere s ohledem na znečištění při teplotách mezi 40 a 60 stupni Celsia, při vyvařování může dojít k nevratnému poškození struktury vláken.

Zdroj: https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/how-to-wash-towels
Přidat na Seznam.cz