Rozlučte se se rzí i ošklivými škrábanci. Kovové předměty budou znovu zářit leskem

Rozlučte se se rzí i ošklivými škrábanci. Kovové předměty budou znovu zářit leskem

Jestli máte doma hodně kovových předmětů, poradíme několik metod a způsobů, kterými můžete odstranit škrábance, nebo dokonce rez. Některé kovy postupem času mohou rezavět, zvlášť pokud jsou ve vlhké místnosti.

Některé domácí suroviny mohou pomoci obnovit lesk

Můžete vyzkoušet bramborovou šťávu společně se sodou nebo octem. Brambory nejdříve oloupejte, nastrouhejte a nakonec vetřete do míst, na kterých je rez. Pokud přidáte jedlou sodu nebo ocet, zvýšíte tím účinek bramborové šťávy. Jestli uvidíte škrábance například na nábytku a pokud nejsou příliš hluboké, můžete také použít domácí metodu, a to pomocí obyčejného ořechu.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny vyčistí domácí vzduch od chemických látek

Ořech stačí rozdělit, oloupat a otřít jím škrábance na dřevě. Italské ořechy jsou měkké a snadno do škrábanců proniknou, a tím se snižuje jejich viditelnost. U tmavšího dřeva, jako je třešňové nebo mahagon, nebo lakovaného nábytku ale tato metoda nefunguje a budete muset najít jiný způsob odstranění. Možným řešením je vosková pastelka, kterou můžete škrábanec zamalovat. Je ale nutné pořídit stejný odstín.

Zdroj obrázku: Freepik

Rez snadno odstraníte také z nádobí, a to pomocí citrusové šťávy

Jestli máte rezavé kovové nádobí, můžete ho namočit do vody, do které přidejte ocet. Následnou rez můžete pak snadno setřít hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby můžete natírat vodou s octem pomocí štětce. Místo octa můžete zkusit také kyselinu citronovou nebo šťávu z citrusů, kterou spojte se solí. Zabere také pasta z jedlé sody a vody.

Mohlo by vás zajímat:  Koberce a čalounění znovu svěží a čisté: stačí použít jednoduchý, ale účinný domácí prostředek

Babičky používaly také rozpůlenou brambory, na kterou nanesly prostředek na mytí nádobí. V bramborách je totiž kyselina šťavelová, která se do čisticích prostředků přidává. Rez odstraní také cola, která se používá i na čištění toalety. Obsahuje kyselinu fosforečnou, která je také součástí čističů. U porcelánu nebo smaltovaných nádob můžete mít s odstraněním problém, ale pomůže citronová šťáva smíchaná s boraxem.

Zdroj: https://www.webstaurantstore.com/article/510/how-to-remove-rust.html
Přidat na Seznam.cz