Řekněte dost drahým a chemickým čističům! Celou domácnost uklidíte snadno pomocí ekologických prostředků

Domácnost bez špíny, patogenů nebo bakterií? Většina lidí sáhne po běžně dostupných čisticích prostředcích, které se prodávají v supermarketech nebo drogeriích. Jsou často drahé, ale především obsahují velké množství agresivních a chemických látek, navíc někdy nefungují tak, jak jejich výrobci avizují. Vhodnější je sáhnout po přírodních prostředcích, které jsou za pakatel, zároveň nejsou hrozbou pro zdraví členů domácnosti včetně těch čtyřnohých a nezatěžují ani životní prostředí. Jak si poradit se zažloutlými obklady, připáleným sporákem nebo umaštěnou digestoří?

Na obklady platí peroxid

Blyštivá koupelna během chvilky? Stačí si připravit dokonalý čisticí přípravek, který obsahuje:

  • 1/4 hrnku peroxidu vodíku,
  • 1 lžíci tekutého mýdla,
  • 1/2 sklenice vody.

Po smíchaní stačí pomocí houby nebo hadříku směsí potřít dlaždice a obklady. Při větším znečištění můžete nechat asi 15 minut působit a poté smýt vodou. Na závěr smíchejte běžný kvasný ocet s vodou v poměru 1 : 1, přelijte do rozprašovače a směs aplikujte na podlahu a vytížené obklady 2krát týdně, díky tomu bude koupelna zářit stále!

Zdroj obrázku: Freepik

Se zubním kartáčkem na připálený plynový sporák

U plynového sporáku bývají největší potíží připáleniny, které se těžko odstraňují. Stačí si ale připravit klasické vatové tyčinky a starý zubní kartáček. Jako činidlo se hodí anýzový esenciální olej, který funguje skvěle na mastné a připálené šmouhy. Stačí namočit tyčinku nebo pár kapek oleje nakapat na kartáček a šetrně očistit.

Mohlo by vás zajímat:  Usazeniny od čaje a kávy v hrníčcích jsou odolné, existují ale efektivní metody, které je vyčistí

Na digestoř a filtry platí jedlá soda a čpavek

Špinavá a mastná digestoř nebo filtry z kuchyně? Stačí uvařit vodu, do které se vsype 1/2 hrnku jedlé sody, a směsí digestoř očistit. Vyjímatelné filtry naopak přímo do nádoby vložte a nechte odstát, aby se nečistoty rozpustily. Při velkém znečištění lze namísto jedlé sody použít 1/2 hrnku čpavku (na 3,5 litru vody), v tom případě ale nezapomeňte dostatečně odvětrávat prostor a při práci používejte ochranné rukavice a respirátor.

Zdroj: https://www.today.com/shop/8-cleaning-products-are-effective-affordable-environmentally-friendly-t171550
Přidat na Seznam.cz