Řekněte dost drahým a chemickým čističům! Celou domácnost uklidíte snadno pomocí ekologických prostředků

Řekněte dost drahým a chemickým čističům! Celou domácnost uklidíte snadno pomocí ekologických prostředků

Domácnost bez špíny, patogenů nebo bakterií? Většina lidí sáhne po běžně dostupných čisticích prostředcích, které se prodávají v supermarketech nebo drogeriích. Jsou často drahé, ale především obsahují velké množství agresivních a chemických látek, navíc někdy nefungují tak, jak jejich výrobci avizují. Vhodnější je sáhnout po přírodních prostředcích, které jsou za pakatel, zároveň nejsou hrozbou pro zdraví členů domácnosti včetně těch čtyřnohých a nezatěžují ani životní prostředí. Jak si poradit se zažloutlými obklady, připáleným sporákem nebo umaštěnou digestoří?

Mohlo by vás zajímat:  Zubní pasta rozzáří nejen náš úsměv, její jedinečné vlastnosti vrátí lesk celé domácnosti

Na obklady platí peroxid

Blyštivá koupelna během chvilky? Stačí si připravit dokonalý čisticí přípravek, který obsahuje:

  • 1/4 hrnku peroxidu vodíku,
  • 1 lžíci tekutého mýdla,
  • 1/2 sklenice vody.

Po smíchaní stačí pomocí houby nebo hadříku směsí potřít dlaždice a obklady. Při větším znečištění můžete nechat asi 15 minut působit a poté smýt vodou. Na závěr smíchejte běžný kvasný ocet s vodou v poměru 1 : 1, přelijte do rozprašovače a směs aplikujte na podlahu a vytížené obklady 2krát týdně, díky tomu bude koupelna zářit stále!

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci v domácnosti ohrožují nejen potraviny, někteří se s chutí pustí i do knih
Zdroj obrázku: Freepik

Se zubním kartáčkem na připálený plynový sporák

U plynového sporáku bývají největší potíží připáleniny, které se těžko odstraňují. Stačí si ale připravit klasické vatové tyčinky a starý zubní kartáček. Jako činidlo se hodí anýzový esenciální olej, který funguje skvěle na mastné a připálené šmouhy. Stačí namočit tyčinku nebo pár kapek oleje nakapat na kartáček a šetrně očistit.

Na digestoř a filtry platí jedlá soda a čpavek

Špinavá a mastná digestoř nebo filtry z kuchyně? Stačí uvařit vodu, do které se vsype 1/2 hrnku jedlé sody, a směsí digestoř očistit. Vyjímatelné filtry naopak přímo do nádoby vložte a nechte odstát, aby se nečistoty rozpustily. Při velkém znečištění lze namísto jedlé sody použít 1/2 hrnku čpavku (na 3,5 litru vody), v tom případě ale nezapomeňte dostatečně odvětrávat prostor a při práci používejte ochranné rukavice a respirátor.

Zdroj: https://www.today.com/shop/8-cleaning-products-are-effective-affordable-environmentally-friendly-t171550
Přidat na Seznam.cz