Natural Grass Close Up

Pýr plazivý je odolný, v trávníku se ho můžeme zbavit ručně nebo octovým postřikem

Co je pýchou každého zahradníka? Přece dokonalý trávník. Jenže jak docílit krásně zeleného koberce, když jej ohrožují plevelné trávy pýru? Tyto vytrvalé byliny jsou úhlavním nepřítelem, kterého je třeba nelítostně vymýtit. Bohužel tento krok není tak snadný, jak se zprvu zdá. Pýr je totiž velmi odolný a s jeho likvidací je třeba začít už v průběhu pozdního jara. Prorůstající expanzivní rostliny totiž jinak mohou zničit dlouholetou práci na zahradě. Jak na tento plevel účinnými metodami a bez chemie?

Trvalka, o kterou nikdo nestojí

Jsou trvalky, které rozhodně na zahrádce nechcete. Pýr plazivý (Elytrigia repens) patří mezi ně, protože se jedná o vysoce expanzivní rostlinu, která se rozšiřuje abnormálně rychle po celém evropském kontinentu. Doslova zapleveluje záhony, louky, pole nebo orné půdy, vegetativně se množí a problémem je, že přežívá i v extrémních povětrnostních podmínkách. Při zavlečení do zahrady je třeba tento druh rostliny z čeledi lipnicovitých zlikvidovat okamžitě.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní síly česneku a kvasnic ochrání zahradní rostliny před nebezpečnými škůdci
Zdroj obrázku: Freepik

Tráva, nebo plevel?

Jak rozeznat rostliny trávy od plevelných trav pýru? Začátečníci mohou tápat, proto je třeba připomenout základní rozdíly. Nejmarkantnější je v rychlosti růstu, tento plevel roste o poznání rychleji než běžné travní rostliny, přičemž má stonky dosti vysoké, až 150 cm, a na konci se nacházejí poměrně dlouhé klasy s květy. Oddenky mají žlutohnědou barvu a listy mají na šířku přes centimetr. V Česku se vyskytuje pýr plazivý v nížinách i na horách, k tomu ohrožuje 75 procent tuzemské orné půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Při správném skladování vydrží zelenina i ovoce dlouho čerstvé a křupavé. Stačí dodržet několik zásad

Vyrýpnout a aplikovat postřik

Jaké se nabízejí možnosti likvidace plevelných trav pýru? V zásadě pouze dvě, první cestou je mechanické odstranění pomocí rýče, protože kořeny jsou poměrně dlouhé. Po vytrhání je vhodné hromadu spálit. Druhou možností je použití ekologického herbicidu, který si může každý připravit doma. Dva litry octa s vyšší koncentrací (10- až 20procentní) se vlijí do litru vody, poté se roztok aplikuje pomocí rozprašovače na dotčené plevelné rostliny. Pro zvýšení intenzity roztoku lze přidat též kuchyňskou sůl. V tom případě vlijte 250 mililitrů octa do litru vody a přisypejte půl sklenice soli a po rozpuštění postříkejte ve slunečný den plevel. Tento postup opakujte každý týden.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/garden-problem/couch-grass
Přidat na Seznam.cz