Woman Cleaning Sink Bathroom

Proti vodnímu kameni v koupelně pomůže ocet nebo kyselina citronová

Je zcela normální, že se v koupelně tvoří vodní kámen na dlaždicích, obkladech i vodovodních bateriích nebo na vaně či umyvadle. Denně se tu totiž používá voda. Z tohoto důvodu je zapotřebí se úklidu prostorů v koupelně věnovat pravidelně, nejlépe dvakrát i vícekrát týdně. A nemusíte kvůli tomu kupovat ani drahé čisticí prostředky. Jak na to?

Co je to vodní kámen

Vodní kámen je tvořen uhličitanem vápenatým, jenž se tvoří tam, kde se používá voda. Čím je voda tvrdší, tím více vodního kamene se může usazovat. Jeho tvorba je způsobena změnou rovnováhy mezi ionty hydroxidu vápenatého a kyseliny uhličité, když se změní teplota vody. Tyto ionty se z ní vyloučí a vytvoří vrstvu bílé, nažloutlé nebo nahnědlé barvy. V kuchyni jsou patrné nejčastěji v rychlovarné konvici, v koupelně zase na vodovodních bateriích.

Mohlo by vás zajímat:  Ekologické metody pro čištění horkovzdušné trouby jsou šetrné k životnímu prostředí i zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vodní kámen odstranit

Nejčastěji se lidé uchylují k mechanickému odstranění vodního kamene. Prostě vezmou drátěnku nebo kartáč a snaží se ze stěn vodní kámen vydrhnout. Je to pracné a ne vždy stoprocentně účinné. Lepší je si vypomoci různými přípravky na chemické bázi. Zde se hodí třeba kyselina citronová, kyselina chlorovodíková nebo obyčejný ocet.

Na vodní kámen s octem

Chcete-li vyčistit vodovodní baterii od vodního kamene, kousek měkkého hadříku namočte do octa a umývejte jím baterii. Podobně pomáhá kyselina citronová, kterou běžně koupíte v obchodech s potravinami nebo v drogerii. Je-li vodní kámen usazený ve vaně nebo umyvadle, nasypejte kyselinu na místo, kde se vyskytuje, a nechte aspoň půl hodiny působit. Kyselina by měla vodní kámen rozpustit a vana či umyvadlo budou opět jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné mýdlo nabízí mnoho způsobů využití. S přehledem strčí do kapsy i nejdražší přípravky

Stejně bude účinná jedlá soda, kterou lze smíchat s octem. Vytvoří bohatou pěnu, která vodní kámen rozpouští. Tyto metody vás nebudou stát nic navíc, protože použijete ingredience, jež jsou běžně doma k dispozici.

Zdroj: https://www.mirashowers.co.uk/blog/how-to/how-to-remove-limescale-from-showers-and-taps/
Přidat na Seznam.cz