closeup-landscape-shot-white-chamomile-flower-with-blurred-green-grass

Přírodní trávník vyžaduje mnohem méně péče a přiláká na zahradu přátelský hmyz

Nedílnou součástí každé zahrady je bezpochyby trávník. Někteří zahrádkáři si dávají záležet na tom, aby byl krátce střižený a nebyl v něm plevel, což je poměrně náročná práce. Obnáší vertikutaci, hnojení a zalévání. V současné době mnozí proto dávají přednost přírodnímu vzhledu trávníku, ve kterém nechávají růst i různé další rostliny.

Proč pěstovat přírodní trávník

Na pohled může vypadat velmi dobře travnatá plocha bez jediného plevele. Udržovat ji ale stojí dost financí. Stačí si jen spočítat, kolik vody takový trávník spotřebuje, protože je nutné ho pravidelně zavlažovat, aby byl stále svěží. Jeho místo proto stále častěji nahrazují přírodní trávníky, u nichž tolik nevadí, že v nich roste i plevel.

Mohlo by vás zajímat:  Některým rostlinám postačí k životu jen voda. Pěstování květin bez substrátu je snadné

Odpadá starost s odstraňováním nežádoucích bylin. Kromě toho je takový trávník zajímavý i na pohled, když v něm rostou například sedmikrásky nebo pampelišky, které jsou zároveň i potravou pro hmyz.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na květnatý trávník

Když nebudete tolik lpět na okrasném trávníku, značně si ulehčíte práci na zahradě. Květnatý trávník je obyčejně méně náročný na zálivku, také se nemusí tak často sekat, protože růst květin je zde žádoucí. Někteří si tak nechávají růst menší louky pro motýly, což je zároveň i ekologické.

Mohlo by vás zajímat:  Stálezelené rostliny a jehličnany potřebují v zimě péči. Nedostatek vody je může zničit

Výhodou tohoto typu trávníku je hlavně to, že díky přítomnosti různých druhů rostlin, nejen tedy trávy, je odolnější vůči pošlapání. A vydrží také lépe letní sucha, o která není v současné době nouze. Kvetoucí rostliny jsou důležité pro opylovače.

Přeměna na přírodní trávník

Přeměna okrasného trávníku na přírodní je poměrně snadný proces. Je třeba přestat sekat na nízkou výšku trávy, omezit hubení plevele na nulu a vynechat také vertikutaci. Trávník bude postupně měnit svou skladbu ve prospěch dalších rostlin. Lze také některé rostliny uměle dosít. Nevadí, když se v trávníku objeví rozrazily, sedmikrásky, pampelišky či jetel. Nový trávník se vám určitě zalíbí, protože je s ním méně starostí.

Zdroj: https://extension.umn.edu/lawncare/environmental-benefits-healthy-lawns
Přidat na Seznam.cz