Proti plísni je nutné zakročit ihned. Se správným postupem zmizí rychle a už se neobjeví

Proti plísni je nutné zakročit ihned. Se správným postupem zmizí rychle a už se neobjeví

Plíseň na zdi není jen nevzhledným problémem, ale také hrozbou pro naše zdraví. Nejlepší je zbavit se problému co nejdříve předtím, než se rozšíří ve větším měřítku v našem domě. V dnešním článku se dozvíte, jak odstranit plíseň ze zdi a jak to udělat pomocí domácích metod.

Rozlište plíseň a houby

Než se zbavíme nechtěného hosta, musíme nejprve rozlišit plíseň od houby na zdi, abychom věděli, jak bojovat proti tomuhle problému. Plíseň roste pouze na povrchu, který v důsledku toho ztrácí svůj estetický vzhled. Neoslabuje však sílu materiálu. Plísně na stěnách a stropech vytvářejí tečkované shluky, které mohou mít různé barvy, typicky černou, rezavou, zelenou nebo nažloutlou. Mohou způsobit uvolnění tapet, nátěrů nebo náplastí, ale nepřejdou do stěny.

Mohlo by vás zajímat:  Žvýkačku z vlasů nebo oděvu pomohou odstranit domácí metody

Na rozdíl od plísní houba ničí materiál, ve kterém roste. Na stěně vytváří vaty, dlouhé šňůry a pavučiny z mycelia. Zralá plodná těla se mohou objevit i v jedné z jejích závěrečných fází. Houby mohou navíc vyrůstat ze dřeva a stěn. Mají také specifický vzhled, neboť jejich spory rychle rostou a vytvářejí velké výrůstky. Jedním z hlavních důvodů jejich přítomnosti je špatná ventilace místností, především koupelen. Z tohoto důvodu stojí za to občas vyvětrat celý byt.

Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění plísně

Pokud si v domě všimneme plísně na zdi, stojí za to okamžitě naplánovat důkladné mytí, abychom se jí zbavili. Místa se nejlépe odstraní hadrem namočeným ve vodě, do kterého přidáme čisticí prostředek. Můžete také použít kartáč na vlasy. V případě plísně usazené pouze na povrchu potřebujete pouze důkladné očištění stěny. Potom, když stěna zaschne, měl by být použit speciální prostředek na plísně. Biocidní složky, které obsahuje, bojují proti mikroorganismům a chrání stěnu pro budoucnost, aby se plíseň opět neobjevila.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit plastové krabičky nepříjemného zápachu pomohou domácí prostředky. Budou znovu dokonale čisté

Před použitím však stojí za to přečíst si pokyny výrobce přípravku, abyste tak učinili bezpečným a účinným způsobem. Plíseň je však někdy natrvalo spojena s materiálem, pak je jediný způsob, jak se jí zbavit, pomocí stavební špachtle spolu s vrstvou omítky. Potom musíme naplánovat renovační práce, během kterých doplníte defekty tmelovacím nožem a namalujete stěnu.

Zdroj: https://www.livescience.com/how-to-get-rid-of-mold
Přidat na Seznam.cz