Mšice dokážou zlikvidovat během chvíle celou úrodu. Kvasnicový postřik rostliny zachrání

Proti nejčastějším škůdcům v zahradě lze nasadit přírodní zbraně

Škůdci v zahradách představují vážné riziko. Stačí chvíle nepozornosti a z pečlivě pěstované zeleniny nezůstane vůbec nic. To platí také o ovoci a květinách. Jenže používat na všechno chemické postřiky není zrovna ideální. Proti škůdcům si můžete připravit účinné odvary, kterými se zbavíte i těch nejodolnějších vetřelců prakticky okamžitě.

Vysázejte bylinky, které nevoní mravencům

Mravenci patří mezi nejčastější škůdce v zahradě. Ničí kořeny, oddenky i plody. Sluncem zalité trávníky jsou pro ně ideálním stanovištěm. Abyste se mravenců zbavili, vysaďte si na strategických místech v zahradě majoránku a levanduli.

Mohlo by vás zajímat:  Podobají se ovocným muškám, tento hmyz ale útočí na pokojové rostliny. Květiny zachrání česneková zálivka

Pokud jsou mravenci stále přítomni, připravte odvar na bázi citronové šťávy a octa. Kyselé přísady udrží mravence od vašich plodin dál. Nálev připravíte z půl sklenice octa a jednoho citronu. To celé smíchejte s litrem vody, promíchejte a krátce povařte. Vychladlou směs stačí nalít do rozprašovače a rostliny rovnoměrně pravidelně postřikovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Připravte si účinný odvar na mšice

Mšice napadají rostliny v koloniích. Nejdříve se vyskytují na vrcholcích rostlin, kde sají cenné rostlinné šťávy. Rostlina po čase začne schnout a nakonec zemře. Pokud najdete na své zahradě mšice, jednejte okamžitě.

Mohlo by vás zajímat:  Vhodně zvolené krmivo pomůže ptákům na zahradě přečkat zimu

Nakrájejte levanduli nebo kopřivu na malé kousky. Nalijte vodu do hrnce a přiveďte k varu. Do vroucí vody přidejte připravené bylinky, snižte plamen a vařte půl hodiny. Vychladlou a scezenou směs dejte do rozprašovače a naneste na napadené rostliny. Rostliny ošetřujte každé dva dny, dokud mšice nezmizí.

Odvar na šneky

Hlemýždi jsou noční můrou každého zahrádkáře. Slitování nemají s brukvovitými rostlinami, hlízami, plody ani semeny. Na druhou stranu jsou užiteční, protože se živí odumřelými částmi rostlin. Pokud je jich v zahradě moc, zbavit se jich můžete kávovým odvarem.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní počasí dá trávě zabrat. S vykukujícími jarními slunečními paprsky je potřeba jednat rychle

Uvařte si kávu na turka. Počkejte, až vychladne, a sedlinu sceďte. Kávový nálev nalijte do rozprašovače a nastříkejte na okousané listy rostlin. Kávovou sedlinu rozsypte po rostlinách. Hlemýždi nemají rádi vůni kávy, proto se těmto místům zdaleka vyhnou.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/list/10-worst-garden-insect-pests-and-how-to-get-rid-of-them/
Přidat na Seznam.cz