Proti mechu v trávníku lze použít metodu vápnění, která srovná pH půdy

Proti mechu v trávníku lze použít metodu vápnění, která srovná pH půdy

Krásný trávník je chloubou všech majitelů rodinných domků, jenže někdy nevypadá jako na obrázcích v časopisech o bydlení, protože jím prorůstá mech. Mechorosty mají v přírodě svou nezastupitelnou roli, udržují vlhkost v lesích a v lesním podrostu, ale v trávníku umí udělat pořádnou paseku. Jak zamezit prorůstání mechu rostlinami v trávníku? Zasáhnout je nutné už v prvních jarních dnech. Jakým způsobem provádět vápnění zelené plochy?

Mechy jako primitivní rostliny

Mechy patří mezi vyšší zelené rostliny, ale vzhledem k jednoduché stavbě patří mezi primitivní druhy, které nevynikají vyvinutým kořenovým systémem. Přestože jsou tyto výtrusné rostliny nízkého vzrůstu, protože nemají cévní svazky, v přírodě plní důležitou roli. Zadržují totiž vodu v ekosystému a zpevňují povrch. Mechy tvoří rašelinu, která se používá jako hnojivo nebo mulč, ale také jako fosilní palivo. Rašelina nachází uplatnění v akvaristice. Mechorosty jsou též domovem drobných organismů. Mechy se používají rovněž pro dekorační účely v interiérech.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty vnesou do interiéru kousek přírody, aniž by vyžadovaly velkou pozornost
Zdroj obrázku: Freepik

Milují kyselou půdu

Jak je možné, že mechy prorůstají trávníkem? Na vině je pH půdy. Zatímco trávníkové rostliny milují mírně kyselé prostředí s pH mezi 5,5 a 6,5 stupni, mechy ještě kyselejší substrát s pH pod 5,5. Základním pravidlem pro krásný trávník je kontrola kyselosti půdy a případně úprava pH zeminy tak, aby nedocházelo k rozšiřování mechů. Pro tyto účely se používá metoda vápnění. A jak kontrolovat pH? Kyselost půdy se měří pomocí půdních testerů, které určí pH podle zbarvení a porovnání dané barvy na stupnici.

Mohlo by vás zajímat:  Karton se hodí na zahradě jako mulč nebo přídavek do kompostu

Jak provádět vápnění

Co dělat, když stupnice odhalí nižší pH, než je 5,5 stupňů? V tu chvíli je nutné přistoupit v předjarním období k vápnění. Čas se musí naplánovat na dobu, kdy ještě tráva neroste. Po jarním termínu se nabízí také podzimní. Vápnění se provádí pomocí vápenatých hnojiv nebo přípravků s obsahem vápníku včetně křídy. Vhodné je rovněž provést provzdušnění půdy vertikutací. Přípravek se používá přesně dle návodu po celém povrchu trávníku v množství podle naměřeného pH. Vápnění se provádí ve slunečných dnech a nesmí být aplikováno těsně po dešti. Po třech týdnech se trávník hnojí pomocí dusíkatých přípravků.

Zdroj: https://www.countrygreen.net/wp-content/uploads/2015/08/moss_in_the_lawn.pdf
Přidat na Seznam.cz