Ani doma nejsme v bezpečí. Znečištěný vzduch je katastrofa pro zdraví, řešením jsou rostliny

Ani doma nejsme v bezpečí. Znečištěný vzduch je katastrofa pro zdraví, řešením jsou rostliny

Pokojové rostliny se většinou považují pouze za pěknou dekoraci pro zútulnění bytu. I když to možná mnozí nevědí, mají i jinou funkci než jen estetickou. Spousta oblíbených druhů pokojových rostlin dokáže čistit vzduch v našich domovech.

Znečištěné ovzduší i v bytech

Znečištěné ovzduší způsobené smogem zvyšuje riziko vzniku respiračních, oběhových, nervových a rakovinových onemocnění. Studie ukazují, že smog dokáže ovlivňovat délku a kvalitu života. Bylo dokonce zaznamenáno mnoho předčasných úmrtí způsobených právě smogem. Není tedy pochyb o tom, že účinný boj proti smogu je především o systémových řešeních. Například omezení automobilové dopravy, zákazu spalování odpadu apod.

Mohlo by vás zajímat:  Bobkové listy položené na radiátoru uvolní příjemnou vůni. Podpoří dobrý spánek i náladu

Chcete-li si doma užít čistý vzduch, nemusíte naštěstí investovat do drahých zařízení, stačí si zakoupit pár správných pokojových rostlin. V tomto případě si můžete pořídit například známý a oblíbený zamiokulkas, který dokáže čistit vzduch od formaldehydu. Tato rostlina je skvělá i v tom, že nevyžaduje speciální péči, takže je vhodná i pro pěstitele začátečníky. Skvělé místo pro zamiokulkas je v ložnici.

Zdroj obrázku: Freepik

Břečťan, dracéna a sanseviera

Každá z výše uvedených rostlin čistí vzduch od celkem pěti škodlivých látek, a to benzenu, formaldehydu, xylenu, toluenu a trichlorethylenu. Břečťan není snadné pěstovat. Nejlépe se cítí na mírně zastíněném místě a při zalévání si musíte dávat velký pozor. Už při mírném suchu může rostlina začít žloutnout. Dracéna se pěstuje mnohem jednodušeji. Stojí za to situovat ji na mírně slunné místo, například do blízkosti okna.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradinám stačí ke spokojenosti málo. Výživná svačinka z kuchyně je udrží v kondici

Má ráda vlhkou půdu, ale nepřehánějte to se zaléváním. Guinejská sanseviera je zase dlouhotrvajícím sukulentem. Ve svých listech ukládá vodu, díky čemuž je velmi odolná vůči nepříznivým podmínkám a snadno se pěstuje doma. Mezi další rostliny, které nás dokážou zbavit smogu, patří aloe vera, fíkus nebo velikonoční kaktus. Nejlepších účinků dosáhnete, když budete doma pěstovat více druhů s těmito účinky.

Zdroj: https://www.almanac.com/10-indoor-plants-clean-air
Přidat na Seznam.cz