Cook 7070 1920

Mnozí lijí do dřezu hotový zázrak, aniž by to tušili. Bramborová voda má nejedno využití

Bramborovou vodu, která po vaření zbývá v hrnci, máme tendenci vylévat. Ale bramborová voda je ve skutečnosti docela úžasná a její všestrannost vás jistě překvapí. Bramborovou vodu můžete použít jako náhradní zahušťovadlo, přidat ji do nejrůznějších pokrmů pro extra chuť, a dokonce ji využít na zahradě k přidání živin do půdy. K čemu jinému se bramborová voda hodí?

Co je bramborová voda?

Bramborová voda je jednoduše voda, která zbyla v hrnci po vaření brambor. Je škrobovitá, hustší a jsou v ní malé kousky brambor. Bramborový škrob působí jako zahušťující činidlo, přidává živiny do jiných pokrmů, zlepšuje chuť i strukturu chleba a těsta. Bramborová voda je však poměrně všestranná a můžete ji použít na mnoho různých způsobů.

Mohlo by vás zajímat:  Pomůcky v kuchyni mohou vážně ohrozit zdraví, některé materiály jsou toxické

Jaké jsou její přínosy?

Bramborová voda je plná přidaných živin, které z brambor získá díky vaření. Obsahuje tak vitamíny B, vitamín C, draslík a vlákninu, dále také karotenoidy a flavonoidy, které celkově podporují zdraví. Brambory pomáhají také snížení krevního tlaku, zlepšení funkce mozku a nervového systému, proti zánětům a při problémech s trávením.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pro alergiky

Pro ty, kdo jsou alergičtí na kukuřici či pšenici, je bramborová voda skvělým zahušťovadlem. Tímto způsobem použití je také vhodná pro ty, kdo se stravují podle bezlepkových diet. 

Mohlo by vás zajímat:  Monstera není na pěstování náročná, začátečníky ale může překvapit svým „pláčem“

Polévky a omáčky

Do polévek je bramborová voda vhodná jako náhražka čisté vody. Nejen, že ji zahustí a dodá vitamíny, ale také zvýrazní chuť. Stejně dobrá je pro výrobu omáček, do kterých tak není potřeba použít jiných zahušťovadel. 

Hnojivo

Používejte bramborovou vodu jako šetrné hnojivo pro rostliny. Pokud ji neplánujete použít v kuchyni, nechte vodu vychladnout a poté s ní zalijte rostliny. Samozřejmě by nemělo jít o vodu, která byla osolena!

Zdroj obrázku: Pixabay

Pro zvěř

Bramborovou vodu můžete dát také svým zvířatům. Přidejte ji do šrotu či granulí a doplňte tak jídelníček svých miláčků o nové živiny. 

Přidat na Seznam.cz