Kopřivový hnůj je účinné hnojivo, bohaté je především na dusík
Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a spousta lidí tak řeší, jak se o své rostlinky starat co nejlépe. Kromě samozřejmých aspektů, jako je zalévání či správný přísun slunečního záření, jsou důležité i faktory, jako je dostatek živin či ochrana proti škůdcům a onemocněním. Právě s tím vám může pomoci správně zvolené hnojivo. Zkuste si letos vyrobit svoje vlastní a ušetřete tak svoji peněženku i životní prostředí.
Proč kopřivový hnůj používat
Kopřiva je velmi rozšířeným plevelem a není tak vůbec těžké ji získat. Zároveň obsahuje velké množství stopových prvků, za které budou vaše rostliny vděčné. Patří mezi ně například několik druhů vitamínů či minerály, jako je dusík, draslík či fosfor. Právě obsah dusíku je v kopřivě opravdu vysoký. Podle toho byste pak měli určovat, zda je zrovna toto hnojivo pro rostlinu vhodné, či nikoliv.
Kopřiva také pomůže chránit zahradu před škůdci a chorobami. Pro toto využití je nejlepší hnojivo použít jako roztok.
Dejte si ale pozor na používání tohoto typu hnojiva na plodiny. Dusík se v nich může hromadit a pro člověka je ve větším množství škodlivý.
Jak hnojivo vytvořit
Příprava kopřivového hnoje není nijak náročná. Začněte s tím, že si bylinku nasbíráte. Poté zalijte kilogram rostliny deseti litry vody. Vodu není třeba nijak upravovat. Dešťová nebo klidně ta z kohoutku vám naprosto postačí. Na co si ale dejte pozor, to je výběr vhodné nádoby. Plastový materiál je ideální. Naopak se vyhněte kovu. Také si dejte pozor, kam nádobu postavíte. Tvorbu hnoje provází zápach, tak ať vám zbytečně neznepříjemňuje každodenní život. Kopřivu nechte louhovat asi tři týdny. Je dobré nádobu nechat otevřenou, aby měla směs dostatečný přísun kyslíku. Pokud se bojíte, aby vám do ní nespadli škůdci či váš domácí mazlíček, zakryjte otvor gázou. Až bude směs připravená, bude tmavší a na hladině bude jemná pěna. Do té doby pravidelně míchejte.
Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/