concrete-brick-country-house-homestead

Při zakládání trávníku je vhodné postupovat podle několika důležitých kroků

Krásný zelený koberec by chtěl mít na zahradě každý. Nejenže je to prvek vysoce estetický, ale i pohodlný a praktický. Takové věci ale vyžadují péči. V tomto článku se dozvíte několik kroků, které je třeba provést již před založením trávníku.

Kdy trávník založit

Doba založení trávníku se odvíjí od typu trávníku, který si vyberete. Základní typy jsou vysetý trávník a travnatý koberec. U zasetého trávníku je ideální doba na jaře, obvykle na přelomu dubna a května. I v létě můžete tento typ trávníku vysadit. Dávejte si ale pozor na to, aby nebylo příliš velké horko. Ze začátku je totiž velmi náchylný k vysychání.

Mohlo by vás zajímat:  Na mech a plevel spolehlivě zabírá tekutina za pár korun. Má ji každý v kuchyni, přitom kupuje drahou chemii

U travnatého koberce máte příležitostí víc. Ideálně ho položte na jaře, koncem léta či na podzim. Tento typ je vůči okolním podmínkám daleko odolnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je třeba před výsadbou udělat

Nejprve je třeba půdu vyčistit a odplevelit. Měli byste odstranit jak odpadky, kameny, tak i zbytky rostlin. Boj s plevelem může být poměrně náročný, ale do budoucna se vyplatí. Pro tento případ si pořiďte herbicid, abyste se zbavili i vytrvalých kořenů. Pokud je plevelu v půdě hodně, proces opakujte víckrát.

Po odplevelení se zaměřte na to, zda je místo, kde trávník chcete mít, podmáčené, či ne. Pokud ano, budete muset provést odvodnění této oblasti. Pro tento účel je dobré použít štěrk či písek, kterými vytvoříte drenážní vrstvu.

Mohlo by vás zajímat:  Krásný a zelený trávník po celé léto: klíčem je správná zálivka a hnojení

Proto aby se porostu dařilo, byste půdu měli pohnojit. Základem pro hnojení je zrytá půda. Rytí můžete přeskočit, pokud jste v minulém kroku plochu odvodňovali. Pokud je vaše půda neúrodná, budete muset celou horní vrstvu nahradit úrodnější zeminou.

Aby tráva dobře prospívala, je potřeba udělat ještě poslední krok, a to je zhutnění a vyrovnání zeminy. Učinit tak můžete jednoduše pošlapáním. Rychlejší a efektivnější způsob je pak použití zahradního válce. Toto řešení se vyplatí hlavně u větších ploch.

Zdroj: https://yardcare.toro.com/create/planting-a-new-lawn/six-steps-to-planting-a-new-lawn/
Přidat na Seznam.cz