Před odchodem z domova je namístě zkontrolovat okna a radiátory. Lze tak ušetřit

Před odchodem z domova je namístě zkontrolovat okna a radiátory. Lze tak ušetřit

Mnozí z nás těsně po opuštění bytu přemýšlejí, jestli zavřeli dveře nebo vypnuli žehličku. Mnohem méně často však přemýšlíme o tom, zda jsme zavřeli okna. Každodenní návyky v této oblasti se přitom promítají do snížení účtů za vytápění.

Spousta výdajů

Úspory v domácím rozpočtu lze hledat různými způsoby. Třeba zjistit, za kolik jídla, benzínu a jiných věcí utrácíme. Proto je užitečné shromažďovat účtenky a analyzovat částky, které vydáváme za potěšení jít ven s přáteli nebo předplatné streamovací služby. Další kategorií jsou fixní poplatky, jako je nájemné, účty za elektřinu, plyn a splátky úvěru. Může se ukázat, že se nemusíme vzdát setkání s přáteli v kavárně, protože stačí, když před odchodem z bytu otočíme radiátory.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá postel je základem kvalitního spánku
Zdroj obrázku: Freepik

Otočte knoflíkem

Někteří z nás se mylně domnívají, že nejlepší je radiátory při odchodu úplně vypnout. Dělejte to jenom v případě, že opouštíte byt na dlouhou dobu, třeba na dva týdny. Jde-li jenom o pár hodin, nedělejte to. Pravidelně vypínané a zapínané topení spotřebovává více tepla než to, které ohřívá nepřetržitě, je-li zapnuté na nižší stupeň. K opětovnému vytopení vychladlého bytu je zapotřebí více tepla než k udržení konstantní teploty.

Únik okny

Před odchodem z domu stojí za to důkladně zavřít okna, protože jimi může uniknout až 25 % tepelné energie z bytu. A to nejenom v zimě, ale i na podzim, protože se objevují silné a nárazové větry. Zkontrolujte také, jestli jste radiátory nenechali zakryté, například schnoucím oblečením. Měli byste se také ujistit, že nejsou zastavěné nábytkem – minimální vzdálenost mezi ním a radiátory by měla být asi 1 metr. Dobrým nápadem je roztáhnout před odchodem z bytu záclony a žaluzie. Vždy, i v zamračených dnech, se dovnitř dostane nějaké sluneční světlo, což mírně zvýší teplotu v místnosti. Kvůli úspoře elektřiny také před odchodem vypněte všechna zařízení v pohotovostním režimu, například TV nebo notebook.

Zdroj: https://now.irsap.com/en/saving/open-windows-avoid-wasting-your-heating/
Přidat na Seznam.cz