Před instantní kávou odborníci varují, uškodit může ale i mletá. Pro každého je zdravé něco jiného

Před instantní kávou odborníci varují, uškodit může ale i mletá. Pro každého je zdravé něco jiného

Mnoho z nás miluje ranní šálek horké kávy. Instantní káva má podle odborníků špatný vliv na zdraví. Jakou kávou byste ji měli nahradit, aby vám stále chutnala, dodala hodně energie, a přitom nepoškodila vaše zdraví? Existuje i přirozenější způsob, díky kterému si můžete užít svou oblíbenou kávu. Podívejme se na to, co je pro vás nejlepší.

Rozpustná, nebo mletá káva?

Mnoho lidí se domnívá, že pití velkého množství instantní kávy škodí zdraví. Naopak se říká, že mletá káva je mnohem zdravější. Je to doopravdy pravda? Nejdříve si určíme jeden fakt. Přiměřené množství kávy je pro zdraví dobré. Káva obsahuje kofein a mnoho antioxidantů, které jsou pro organismus prospěšné.

Mohlo by vás zajímat:  Šéfkuchaři učí amatéry, jak správně otočit palačinku. Základem je třeba hýbat s úplně jinou pomůckou, než s obracečkou
Zdroj obrázku: Freepik

Antioxidanty mají pozitivní vliv na metabolismus, odstraňují volné radikály a fungují jako prevence vzniku rakoviny. Během výroby je instantní káva vystavena mnoha chemickým úpravám. Navíc se vyrábí z méně kvalitních zrn. Na druhou stranu je v instantní kávě nižší množství kofeinu, a proto je šetrnější k žaludku. V mleté kávě zalité horkou vodou zase najdeme lipidové frakce, které zvyšují hladinu cholesterolu. Takový problém s instantní kávou mít nebudete.

Kdy kávu nepít vůbec?

Jak vidíte, každý z druhů kávy má svá pro a proti. Záleží hodně na tom, jaké máte preference a co očekáváte od druhu kávy, kterou si chcete udělat. Bohužel existují i lidé, pro které tento úžasný nápoj není vhodný vůbec. Jedná se o jedince trpící gastroezofageálním refluxem nebo arteriální hypertenzí a lidi, kteří mají příliš vysokou citlivost na kofein.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl odpradávna patří mezi nejcennější suroviny. Jen málokdo ale zná její skutečný potenciál

Pro všechny ostatní je káva vhodným životabudičem. Musíte si jen najít druh a styl, který vám bude vyhovovat nejvíce. Navzdory předsudkům a mýtům, přiměřené množství slabé kávy je vhodné i pro těhotné a kojící ženy. Nenechte se proto odradit, pokud jste v požehnaném stavu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/instant-coffee-good-or-bad
Přidat na Seznam.cz