Odvar z libečku posílí zdraví celého těla. Někteří by se mu přesto měli raději vyhnout

Odvar z libečku posílí zdraví celého těla. Někteří by se mu přesto měli raději vyhnout

Libeček je často pěstovanou bylinkou na našich zahrádkách. Jeho listy jsou výborným doplňkem do polévek a omáček. Ne každý ale ví, že může být velmi užitečný pro naše zdraví! Zkusíte si připravit odvar z libečku?

V čem nám může pomoct?

Je to výrazná a nenáročná rostlina, která může dosahovat výšky až 2 metry. Používáme ho jak sušený, tak čerstvý. Má výjimečnou a výraznou chuť. Obsahuje enzymy, organické kyseliny, silici terpineol, furokumariny a vitamin C. Díky těmto látkám má výrazně léčivé účinky. Má komplexní účinky na lidské tělo, léčí vše od trávení po záněty močových cest. V čem může libeček pomoct?

  • Zlepšuje trávení, pomáhá při nechutenství.
  • Má močopudné účinky, čistí krev.
  • Působí jako afrodiziakum.
  • Pomáhá při nepravidelné menstruaci.
  • Pomáhá rozpouštět žlučové a močové kameny.
  • Zlepšuje krevní oběh.
  • Pomáhá proti dně a revmatismu.
  • Působí na svalovou a nervovou soustavu.
Mohlo by vás zajímat:  Když se baterie v koupelně a kuchyni nelesknou, je na vině nejznámější chyba. Napravit ji pomůže obvaz z domácí lékárny
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na odvar z libečku?

K přípravě odvaru můžeme použít listy i kořen rostliny. Libeček si můžete koupit nebo použít svůj vypěstovaný. Kořen stačí důkladně osušený a umytý. Příprava je velice jednoduchá, 1,5 lžíce libečku zalijte 3 dl vroucí vody a přiveďte k varu. Nechte chvilku povařit. Pak nápoj sceďte, počkejte, až vychladne, a můžete ho pít. Užívají se dva šálky denně. Ačkoliv se dají využít i listy, kořen libečku je nejúčinnější.

Použití v kuchyni

Mladé lístky se dají výtečně využít v kuchyni. Používají se do polévek, salátů a dokážou dochutit i omáčky. Výborně chutnají i na chlebu s máslem.

Mohlo by vás zajímat:  Kompost je cenným hnojivem pro rostliny, vhodný je také jako mulč

Kdy libeček není vhodné užívat?

Ačkoliv má plno pozitivních účinků na naše zdraví, jsou případy, kdy by se neměl užívat. Rozhodně se nesmí užívat v těhotenství a při kojení, to by mohl snížit laktaci. Není vhodné ho užívat dlouhodobě ve vyšších dávkách, kvůli obsaženým silicím by mohl dráždit ledviny. Také pokud již máte problémy s ledvinami, je lepší se mu vyhnout.

Zdroj: https://bodyandface.ru/en/digestive/lyubistok-lechebnye-svoistva-i-protivopokazaniya-zagotovka.html
Přidat na Seznam.cz