Pračka může sloužit po dlouhé roky. Vyvarujte se chyb, které spotřebiči zbytečně snižují životnost

Pračka může sloužit po dlouhé roky. Vyvarujte se chyb, které spotřebiči zbytečně snižují životnost

Pro většinu lidí je koupě nové pračky velkou investicí. Ceny praček jdou neustále nahoru a na trhu najdeme nepřeberné množství typů a značek. Pokud chcete, aby vám pračka vydržela co nejdéle, měli byste se vyvarovat chyb, které pračce zkracují životnost. Nejčastěji je to přetěžování bubnu nebo nepravidelné čištění.

Důležité kroky při instalaci nové pračky

Jakmile si domů přivezete novou pračku, nezapomeňte na odstranění všech bezpečnostních zámků. Další věc, na kterou byste neměli zapomenout, je správné vyrovnání pračky. Pračka musí být rovná a neměla by se ani hnout. Můžete si vzít na pomoc vodováhu. Takto zjistíte, že je správně vyvážená. Ne vždy je podlaha dokonale rovná, proto je potřeba brát na to zřetel při ustavování pračky. Pokud pračku správně nevyrovnáte, bude při máchání velmi hlučná a může dojít k brzkému zničení spotřebiče.

Mohlo by vás zajímat:  Se správným postupem zvládne vymalovat byt každý

Zapínání pračky na prázdno

Před prvním použitím pračky byste ji měli zapnout naprázdno. Taktéž pokud chcete pračku vyčistit, buben by měl být prázdný. Tyto informace jsou uvedeny i v návodu k obsluze spotřebiče. V návodu se dočtete i to, jaký program je vhodný na různé druhy praní, proto se vyplatí si návod schovat. Pravidelné čistění pračky prodlužuje její životnost. Pračku je dobré čistit jednou za čtvrt roku, nebo pokud máte menší četnost praní, stačí ji vyčistit jednou za půl roku.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek miluje slunce a vodu. Jeho pěstování na parapetu zvládne i začátečník
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit pračku domácí metodou

Abyste mohli pračku vyčistit, nemusíte kupovat drahé přípravky na čištění pračky. Stačí znát jednoduché domácí metody, jak dosáhnout stejného výsledku jako s drahými čisticími prostředky. Ocet je pomocník v domácnosti, ať už se jedná o vaření, nebo úklid. Ocet používaly už naše babičky. Perfektně odstraňuje z pračky bakterie, zápach a vodní kámen. Do přihrádky, která je určená pro prací prášek, stačí nalít sklenici octa a nastavit program na 90 stupňů Celsia. Aby pračka po vyčištění krásně voněla, můžete přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Stejnou práci jako ocet vykoná i jedlá soda. Do přihrádky na prášek nasypte 3/4 šálku sody. Pračku mohou vyčistit i tablety do myčky. Dvě tablety vhoďte do bubnu pračky a teplotu nastavte na 60–90 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina nepatří do koše! Skvělé využití najde v kosmetice, domácnosti i na zahradě

Správné množství prádla je základ

Aby pračka dlouho vydržela, je potřeba dodržovat správné množství prádla v bubnu. Pračka by neměla být přetížena, ale ani by neměla prát pouze pár kusů prádla. Není to šetrné ke spotřebiči ani k vaší peněžence. Pokud pračku budete přetěžovat, prádlo se pořádně nevypere a mohou na něm zůstávat zbytky prášku na praní a fleky.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a35779525/washing-machine-last-longer/
Přidat na Seznam.cz