Mech je nepřítel každého trávníku. Zatočte s ním dříve, než pohltí celou zahradu

Mech je nepřítel každého trávníku. Zatočte s ním dříve, než pohltí celou zahradu

Mechy vypadají krásně v lese, kde tvoří pěkné bochánky, ve kterých jsou tu a tam k nalezení jedlé houby. Na zahradě mech žádnou radost nepřináší, naopak je pro zlost, protože likviduje travní rostliny. Rychle se rozšiřuje a přizpůsobuje zahradním podmínkám, objevuje se na dlažebních kostkách nebo na zámkové dlažbě. Jak zasáhnout včas, aby nepokryl mech povrch zahrady namísto trávníku?

Stín a vlhko jsou pro mech ideální

Proč se mech tolik rozšiřuje po zahradě? Na vině je především špatné pH, ale mezi důležité faktory rozvoje mechu patří též nepravidelné sečení trávníku, hromadění organických zbytků nebo listů na zahradě a nedostatečné hnojení, které vede k oslabení travních rostlin, jež nemohou pořádně zakořenit a následně mechu neodolají. Mechy se vyskytují v místech, kde panuje stín a vlhké prostředí, a na kompaktních a méně propustných půdách.

Mohlo by vás zajímat:  Březen je vhodný pro začátek hnojení zahrady. Živiny potřebují rostliny i trávník
Zdroj obrázku: Freepik

Popel jako výtečný pomocník

A jak mech v trávníku snadno a rychle zlikvidovat? Trávník se může vápnit pomocí uhličitanu vápenatého, který je obsažený v dolomitu nebo ve vápenci, aplikovat se musí přesně dle návodu. Před použitím se musí přesně změřit pH půdy, aby nedošlo k opačnému efektu, který by zahradu poškodil. Ještě snazší je použití obyčejného popela, který dokonale zbaví trávník mechu, přitom doplní další živiny.

Hnojivo pro povzbuzení trávníku

Dřevěný popel z ohýnku nebo z domácího krbu obsahuje živiny v podobě minerálů a mikroprvků, které podporují růst travních rostlin. Popel je prostředkem pro hubení mechu, přitom působí jako hodnotné hnojivo. Popel musí být z přírodního dřeva, nesmí jít o lakované dřevo, dřevotřísku nebo lamino, protože tyto materiály obsahují chemikálie. Trávník se musí po aplikaci před mechem chránit, je nutné pravidelně odstraňovat veškeré organické zbytky a provádět seč, aby se trávník neustále provzdušňoval a mechy neměly šanci se na zahradě ujmout.

Zdroj: https://theturfgrassgroup.com/general/how-to-get-rid-of-moss-in-your-lawn/
Přidat na Seznam.cz