0

Stačí tři ingredience a vznikne domácí prací prášek za pár korun, který si poradí s většinou skvrn

Kdo zavítá do drogerie, aby si koupil prací prášek, musí být jistě překvapen tím, co vše je zde k dispozici. Nepřeberné množství sypkých a tekutých pracích prášků doslova láká ke koupi. Po prohlédnutí cenovek dojde ke zjištění, že takový prostředek na praní rozhodně není nic levného. A co teprve když doma po vyzkoušení zjistíte, že skvrna na oblečení zůstala? Je jasné, že v takovém případě budete uvažovat nad tím, zda nezkusit vyrobit si prášek vlastní. Jste právě v tomto bodu? Pokud ano, podívejte se, jak snadné to může být.

Mohlo by vás zajímat:  Navraťte lesk a zářivou čistotu své koupelně. Všechny usazeniny a nečistoty mají efektivní řešení

Zdroj obrázku: Pixabay

Stačí tři ingredience

Zatímco složení průmyslově vyráběných pracích prášků by vydalo na potištěný list papíru, kdyby nebylo psané drobounkým písmem někde na okraji obalu, na domácí prací prášek budete potřebovat jen tyto tři ingredience:

  • Uhličitan sodný, který se v drogeriích prodává také jako soda na praní
  • Peruhličitan sodný, který koupíte také pod názvy peroxouhličitan sodný či perkarbonát sodný
  • Borax, kterému se dříve říkalo tinkal

Všechny tři tyhle suroviny jsou léty prověřené a základem některých pracích přípravků jsou dodnes. V drogerii nebo na internetu je pak zakoupíte za pár korun. Ani jedna z nich pak nedráždí pokožku ani těm nejcitlivějším lidem a na rozdíl od některých chemikálií, které se běžně přidávají do průmyslově vyráběných pracích přípravků, nevyvolává alergie.

Zdroj obrázku: Pixabay

Raz, dva a tři

Celý recept na prací prášek je také prostý – stačí všechny tři ingredience smíchat ve skleněné nádobě, a to v poměru jeden díl uhličitanu sodného, jeden díl peruhličitanu a jeden díl boraxu. Prací prášek byste pak měli skladovat v uzavíratelné nádobě na suchém a tmavém místě a spotřebovat během jednoho až dvou týdnů. Na jedno běžné praní budete potřebovat zhruba čtyři polévkové lžíce tohoto domácího pracího prášku. Pokud byste chtěli prádlu dodat svěží vůni, můžete k prášku přidat ještě pár kapek kvalitního přírodního kastilského mýdla, které už je u nás také běžně k dostání.

Přidat na Seznam.cz