Zehlicka1

Pouze dokonale čistá žehlička se postará o krásné prádlo. Nejlepší čistič najdeme v každé kuchyni

Žehlení bývá nezáživnou činností, kterou prostě musíte udělat, když se prádlo nebezpečně kupí v prádelním koši. V dnešní době naštěstí existují moderní žehličky s praktickými funkcemi, které mohou práci usnadnit, ale jen za předpokladu, že věnujete dostatek času také údržbě vašeho přístroje. Jen tak totiž může být prádlo perfektně vyžehlené a připravené na denní nebo slavnostní nošení. Na co je nutné dbát a jakou údržbu provádět, aby žehlička sloužila dlouhá léta?

Zdroj obrázku: Freepik

Připáleniny

Při žehlení různých materiálů může dojít vlivem vyšší nastavené teploty k vzniku připáleniny na žehlicí ploše. Jakmile zjistíte napálení materiálů, okamžitě vypněte přístroj a počkejte, až žehlička zchladne. Pomocí vatových tyčinek navlhčených v běžném lihovém octu vyčistěte otvory, jimiž uniká pára. Pomocí hadříku namočeným do octa odstraňte také připáleninu z žehlicí desky, poté důkladně celou plochu očistěte vodou od octa. Po zapnutí nejprve přežehlete utěrku nebo ručník, u kterých nehrozí poničení, poté teprve žehlete vybrané oděvy.

Mohlo by vás zajímat:  Modrá je dobrá. A do domova zaručeně vnese nový vítr a útulnou atmosféru

Skvrny na žehlicí ploše

Při menším znečištění plochy, nemusí se jednat přímo o připálený materiál nebo zbytky potisků, ale o typicky tmavší skvrny vzniklé žehlením, můžete k dokonalému vyčištění použít obyčejnou zubní pastu. Stačí nanést malé množství na hadřík a odstranit krouživými pohyby. Poté dokonale očistěte pomocí vody a opět vyzkoušejte nejprve na kusu látky, než budete žehlit košile nebo halenky, aby nedošlo k jejich poškození.

Zdroj obrázku: Freepik

Na vodní kámen funguje ocet

Dalším častým problémem, který se při žehlení vyskytuje, je vodní kámen. Dochází k jeho vysrážení v zásobníku i tryskách a při žehlení na vyšší teploty vychází s párou ven do tkaniny. Některé přístroje jsou vybaveny samočisticí funkcí, ale i tak je vhodné čas od času vyčistit zásobník za pomoci octa zředěného vodou v poměru 1 : 1. Roztok nalijte do zásobníku, zapněte napařovací funkci asi na 5 minut, poté obsah vylijte. Poté prolijte zásobník i trysky několikrát čistou vodou, aby prádlo nezapáchalo octem.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-an-iron
Přidat na Seznam.cz