Tineola.bisselliella.7218

Potravinoví moli jsou hrozbou v každé kuchyni. Je ale možné se jich účinně zbavit

Létají vám doma ohavní potravinoví moli a vy nevíte, co si s nimi počít? Jakmile se jednou objeví, bývá velmi složité se jich efektivně zbavit. Dobrým způsobem tak může být především prevence. S odstraněním molů i prevencí proti jejich výskytu pomohou následující praktické rady. 

Prohlédněte temná místa

Potravinové moly lákají temná a těžko dostupná místa. Proto se nejčastěji objevují ve spižírnách a v uzavřených skříních, kde mají snadný přístup k zásobám potravin. Pokud jste je našli i jen v jednom jediném balení potravin, je nutné okamžitě provést průzkum všech dalších zásob. Projděte si všechny balíčky suchých potravin, jako je mouka, rýže, těstoviny, ořechy a sušené ovoce. Právě v nich moli nejčastěji kladou vajíčka. Všechny takto napadané potraviny nemilosrdně celé vyhoďte, protože stačí jen pár zapomenutých larev a celý proces začne znovu.

Mohlo by vás zajímat:  Prakticky uspořádaný prostor zajistí i v malém bytě vzdušnost a pořádek
Zdroj obrázku: Pixabay

Dávejte si pozor na to, jaké potraviny kupujete

Moly si můžete i rovnou koupit v potravinách. Všímejte si, jestli jídlo není rozdrcené, příliš hrudkované nebo se neobjevují typické pavučinky. Pravidelně čistěte kuchyňský kout včetně skříněk a kontrolujte zásoby, kde si všímejte přítomnosti larev i dospělých jedinců. Hlavní problém je totiž v tom, že pro boj s nimi nemůžete používat silné insekticidy. Lepším řešením tak budou feromonové pasti, které moly přitahují k lepidlu. Tato metoda je nenáročná a šetrná k životnímu prostředí i lidskému zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí osvěžovač vyrobíte za pár korun a bude vonět příjemněji, než drahé spreje s chemií
Zdroj obrázku: Pixabay

Vyzkoušejte preventivní metody

Než své potraviny vložíte do skříně, dejte je na několik dní do mrazničky. Pokud jsou v baleních larvy, jistě uhynou při tak nízkých teplotách. Instalací moskytiér do oken a mřížek ve ventilačních otvorech také snížíte riziko molů v kuchyni. A protože je sklo pro tento hmyz nepřekonatelnou bariérou, dejte suché a trvanlivé potraviny do sklenic. Nemají rádi také silnou vůni máty, šalvěje nebo levandule, s čímž se dá pracovat v kuchyni a spíži. 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321216
Přidat na Seznam.cz