Populární pokojové rostliny mohou být jedovaté. Rizikem jsou dracéna, fíkus i toulcovka

Populární pokojové rostliny mohou být jedovaté. Rizikem jsou dracéna, fíkus i toulcovka

Objevují se snad v každé domácnosti. Tohle trio interiérové vegetace patří mezi nejoblíbenější, protože dobře vypadá, k tomu slouží jako přírodní čističky vzduchu. Toulcovka, dracéna nebo fíkus jsou současně rostliny, které odpustí zapomnětlivost pěstitelů. Jsou zcela nenáročné a přežijí opravdu všude, snad i na vysokoškolské koleji. Jenže jejich krásný vzhled nesmí pěstitele ukonejšit, obezřetnost je namístě, protože všechny zmiňované druhy patří mezi prudce jedovaté. V ohrožení jsou děti i domácí mazlíčci. Na co si dát pozor?

Toulcovky

Spatifylum neboli lopatkovec či také toulcovka obsazuje první příčky v popularitě, protože má tato rostlina krásný a netypický květ. Kromě netradičního vzhledu pěstitelé oceňují její schopnost čistit vzduch od toxinů ve vzduchu, přesto je třeba dávat pozor na listy i květy obsahující alkaloidy a šťavelany. Mohou totiž způsobit poleptání, při konzumaci pak vést k trávicím obtížím, nevolnostem nebo zvracení, v nejhorším případě vyvolat srdeční arytmii.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné zvonky jsou minulostí. Proč raději využít moderní intercom?

Fíkusy

Nebezpečí skryté ve fíkusu? O jeho jedovatosti ví jen málokdo, přitom se fíkusy běžně pěstují v domácnostech s malými dětmi. Při ulomení podlouhlých listů vytéká hustá bílá šťáva, která způsobuje intenzivní alergickou reakci. Míza může podráždit nebo poleptat pokožku i lidem, kteří běžně na alergie netrpí. Při konzumaci listů může dojít k otravě.

Zdroj obrázku: Freepik

Dracéna

Ani dračinec neboli dracéna není vhodnou rostlinou do domácností, kde se vyskytují malé děti nebo domácí zvířata, protože také její šťáva je toxická. Při kontaktu může dojít k podráždění sliznic, protože dračinec obsahuje nebezpečné saponiny a glykosidy.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě bezpečné předměty se mohou proměnit ve smrtící hrozbu. Tyhle věci do dětských rukou rozhodně nepatří!

Pryšce

Pryšec sice nepatří do tria nejoblíbenějších, přesto se nachází v domácnostech pro svou nenáročnost. Vyskytují se na dvě tisícovky různých odrůd po celém světě, přičemž všechny jsou jedovaté. Toxicita spočívá v euforbinu a kyanogenních sloučeninách. Při poškození vytéká z rostliny bílá tekutina, která může podráždit pokožku, ale při kontaktu s očima může poškodit nenávratně zrak. Po požití listů, stonků nebo kořenu může dojít k otravě s průjmy a zvracením. A pozor, mezi pryšce patří i oblíbená vánoční hvězda.

Zdroj: https://houseplantresourcecenter.com/2022/08/toxic-houseplants-to-be-aware-of/
Přidat na Seznam.cz