Cute Scottish Straight Gray Cat Hunting Playing

Nejčastější důvody, proč kočky nechtějí chodit na toaletu

Kočky jsou známé tím, že patří mezi nejčistotnější zástupce zvířecí říše. Tedy pokud si zrovna nehrají s mršinou tvora, kterého právě ulovily. Na rozdíl třeba od psů většinou jejich majitelé nemají problém naučit je chodit na kočičí záchod. Jako excelentní predátoři mají totiž kočky geneticky zakódovanou potřebu nebýt nápadné a pro mnoho druhů potenciální kořisti je zápach moči nebo výkalů predátora naprosto jednoznačné varování, že tohle není bezpečná zóna. Prakticky všechny kočkovité šelmy tak po vykonání potřeby vše důkladně zahrabou. Ve většině domácností je kočičí záchod to jediné místo, které takové zahrabání umožňuje, a tak je kočky automaticky využívají. Najdou se však i výjimky. Proč tomu tak je?

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo si bez něj dnes už představí život. Šetří čas i námahu

Zdravotní potíže

I když jsou kočky po fyzické stránce prakticky dokonalé stroje na zabíjení, stále ještě jde jen o zvířata, která nejsou schopna logického uvažování. Má-li kočka zdravotní obtíže, při kterých cítí při vylučování bolest, tuto bolest si většinou nespojí s procesem samotným. Neuvědomí si ani, že jde o dočasnou záležitost způsobenou nemocí nebo úrazem. Spojí si ji s místem, kde ji pociťuje, a okolními pachy. Po několika dnech tak začne zkoušet jiná místa a nakonec se zafixuje na to, které vyzkoušela, když její zdravotní obtíže odezněly.

Mohlo by vás zajímat:  Superpotravina dostupná každému: dýňová semínka jsou poklad, který čeká na objevení
Zdroj obrázku: Freepik

Stres

Některé kočky mohou záchod odmítat kvůli prožitému stresu. Často se tak stává v domácnostech s malými dětmi, které kočku při vykonávání potřeby na záchodku sledují, nebo dokonce vyrušují. Taková kočka se pak začne poohlížet po jiném, klidnějším místě, a tak začne nechávat nemilá překvapení třeba za topením nebo na skříních, kam za ní děti nemohou.

Špinavý záchod

Kočky jsou na vůně a pachy mnohem citlivější než lidé. Záchodu se mohou vyhýbat také tehdy, když mají pocit, že už je příliš špinavý. Vám se přitom může zdát, že je ještě v pohodě. Stelivo je však třeba pravidelně vyměňovat, a to dříve, než začne znatelně zapáchat. Čas od času je také třeba umýt celý záchod.

Zdroj: https://resources.bestfriends.org/article/cat-not-using-litter-box-causes-and-solutions
Přidat na Seznam.cz