Podzim není jediný termín. Jabloně je možné prořezat také na jaře, březen je ideální měsíc

Podzim není jediný termín. Jabloně je možné prořezat také na jaře, březen je ideální měsíc

Plné bedýnky vlastních krásných jablek? Možné to je, ale jen pod podmínkou, že stihnete prořezávku ovocných stromů. Prořezávání stromů je naprostou nutností pro sady plné zdravého ovoce, jenže málokdo ví, jak a kdy vlastně prořezávání provádět. Obavy jsou namístě, při špatném načasování nebo provedení hrozí, že úroda nebude žádná. Naopak při správné prořezávce budou ovocné stromy obtěžkané slaďounkým ovocem. Jak provádět prořez větví u jabloní?

Zásadní úkol pro dobrou sklizeň

Péče o ovocné stromy nekončí jejich výsadbou. Čekat se založenýma rukama na dobrou úrodu se nevyplácí. Ovocné stromy, stejně jako pěstované kulturní rostliny, potřebují patřičnou péči, u jabloní je nejzásadnějším úkolem celého roku správná prořezávka. Podzim je vhodnou dobou pro tuto činnost. Strom se totiž před zimou potřebuje zbavit větví, do kterých zbytečně vkládá energii. Při velkém zhoustnutí koruny pak v letní sezóně hrozí, že plody nevzejdou vůbec, případně jsou malé či špatně dozrávají, ovoce je také náchylnější k infekčním chorobám.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě bazénu není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Řada specifik nebývá standardem
Zdroj obrázku: Freepik

Pro bohatou úrodu a zdravé plody

Vyčištěná koruna od nepotřebných výhonů umožňuje snáze o strom pečovat, mezi větve se dostanou sluneční paprsky, které pomohou s dozráváním plodů. Jabloně dávají nejvíce ovoce na dvouletých až čtyřletých výhonech, proto se může odřezat přebytečná část jednoletých větví. A kdy prořezávku provádět? U běžných odrůd jabloní se doporučuje termín od konce února do začátku dubna pro tvarování koruny, v letních měsících se pak mohou odstranit kolmo rostoucí výhony. Na začátku podzimu se prořezávají jabloně plodící začátkem léta.

Mohlo by vás zajímat:  Koupit květinu je těžší, než se zdá. Lidé přehlížejí věci, které jasně naznačují, že brzy uvadne

Jak provádět podzimní prořezávku

Nejlepší doba pro prořezávání je na přelomu srpna a září, při pozdějším termínu může strom onemocnět nebo v průběhu zimy vymrznout. U mladých sazenic a nevětvených stromků se zkracuje na výšku do 90 centimetrů. U vzrostlých stromů se ponechává až sedm vodorovných výhonů, zbývající se zkrátí přibližně o třetinu délky, přebytečné se odstraní zcela. Řez se provádí vydezinfikovaným a ostrým nástrojem jedním tahem, aby nedošlo k rozšíření rány, nebo přímo k poškození stromu.

Zdroj: https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/fruit-trees/apple-trees/pruning
Přidat na Seznam.cz