Po odkvětu vyhodí většina lidí muškáty pryč. Netuší, jak je zazimování těchto květin snadné

Po odkvětu vyhodí většina lidí muškáty pryč. Netuší, jak je zazimování těchto květin snadné

Co by byly tuzemské balkony a terasy bez muškátů! Pelargonie patří už dlouhá léta mezi nejoblíbenější balkonovky, kvůli kterým se sousedky často popichují. Není divu, jsou krásné a vytváří závěsy květů, až oči přecházejí. Neodolávají však mrazu, což je důvod, kvůli kterému si mnozí myslí, že se jedná o letničky, a po sezóně končí tyto rostliny v bioodpadu nebo na kompostu. Škoda, mohou přezimovat a dělat radost v další sezóně. Stačí vědět, jak na to!

Africké krásky v tuzemských končinách

Existuje přibližně tři sta druhů pelargonií, přičemž se jedná o byliny, keře i polokeře a většina pochází z teplých oblastí Afriky. Snadno překonávají vlny veder a odpustí občasný nedostatek vláhy, ale nesnesou chlad a mráz. Z toho lidé usuzují, že se jedná o jednoletky, které s posledními květy ukončily svou pouť. Končí v bioodpadu nebo na kompostu, přitom muškáty se mohou zazimovat, dokonce velmi snadno.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebují péči po celý rok. V únoru ocení pořádnou zálivku, má to však podmínku
Zdroj obrázku: Freepik

Kam s květníky?

To se snadno řekne, ale kam se všemi květníky a nádobami z balkonu? To je jistější na jaře pořídit nové sazenice. Ani tyto obavy pěstitelů nejsou namístě, protože pelargonie se mohou jednoduše zazimovat v papírových sáčcích a kartonové krabici. Toť vše, nezaberou ani o píď více místa. Tento osvědčený způsob ocení všichni, kteří bydlí v bytech nebo nemají dostatečně velký sklep či skladovací prostor v domě. Papírové sáčky nezaberou takřka žádné místo, na jaře ale ušetří peníze za nové sazenice.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit vodou pomůžou jednoduché návyky doma a na zahradě

Zimování muškátů v papírových sáčcích

Po celou sezónu vyžadovaly pelargonie péči, proto je škoda veškerý jejich potenciál zahodit. Rostliny se vyjmou z nádob a opatrně se očistí kořeny od substrátu. Následně se vloží do papírových sáčků s kořeny směrem nahoru. Jednotlivé sáčky se vloží do kartonové krabice a uloží do chladné místnosti s teplotami mezi 5 a 10 stupni Celsia, světlo není potřeba. Listy sice opadají, ale to rostlinám neublíží. Jednou za měsíc se musí na hodinu ponořit kořeny do vody, na přelomu února a března se mohou zasadit do nádob a dát k oknu. Pokojová teplota je opětovně přivede k životu, brzy vyrazí nové výhonky a lístky.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/winter-storage-geraniums-paper-bags-39575.html
Přidat na Seznam.cz