Po odkvětu vyhodí většina lidí muškáty pryč. Netuší, jak je zazimování těchto květin snadné

Co by byly tuzemské balkony a terasy bez muškátů! Pelargonie patří už dlouhá léta mezi nejoblíbenější balkonovky, kvůli kterým se sousedky často popichují. Není divu, jsou krásné a vytváří závěsy květů, až oči přecházejí. Neodolávají však mrazu, což je důvod, kvůli kterému si mnozí myslí, že se jedná o letničky, a po sezóně končí tyto rostliny v bioodpadu nebo na kompostu. Škoda, mohou přezimovat a dělat radost v další sezóně. Stačí vědět, jak na to!

Africké krásky v tuzemských končinách

Existuje přibližně tři sta druhů pelargonií, přičemž se jedná o byliny, keře i polokeře a většina pochází z teplých oblastí Afriky. Snadno překonávají vlny veder a odpustí občasný nedostatek vláhy, ale nesnesou chlad a mráz. Z toho lidé usuzují, že se jedná o jednoletky, které s posledními květy ukončily svou pouť. Končí v bioodpadu nebo na kompostu, přitom muškáty se mohou zazimovat, dokonce velmi snadno.

Zdroj obrázku: Freepik

Kam s květníky?

To se snadno řekne, ale kam se všemi květníky a nádobami z balkonu? To je jistější na jaře pořídit nové sazenice. Ani tyto obavy pěstitelů nejsou namístě, protože pelargonie se mohou jednoduše zazimovat v papírových sáčcích a kartonové krabici. Toť vše, nezaberou ani o píď více místa. Tento osvědčený způsob ocení všichni, kteří bydlí v bytech nebo nemají dostatečně velký sklep či skladovací prostor v domě. Papírové sáčky nezaberou takřka žádné místo, na jaře ale ušetří peníze za nové sazenice.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí využít mycí prostředek na maximum. Dokáže přitom mnohem víc než jen umýt nádobí

Zimování muškátů v papírových sáčcích

Po celou sezónu vyžadovaly pelargonie péči, proto je škoda veškerý jejich potenciál zahodit. Rostliny se vyjmou z nádob a opatrně se očistí kořeny od substrátu. Následně se vloží do papírových sáčků s kořeny směrem nahoru. Jednotlivé sáčky se vloží do kartonové krabice a uloží do chladné místnosti s teplotami mezi 5 a 10 stupni Celsia, světlo není potřeba. Listy sice opadají, ale to rostlinám neublíží. Jednou za měsíc se musí na hodinu ponořit kořeny do vody, na přelomu února a března se mohou zasadit do nádob a dát k oknu. Pokojová teplota je opětovně přivede k životu, brzy vyrazí nové výhonky a lístky.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/winter-storage-geraniums-paper-bags-39575.html
Přidat na Seznam.cz