Pivoňky vnesou krásu a vůni do každého domova. Ve váze mohou vydržet mnohem déle čerstvé

Pivoňky vnesou krásu a vůni do každého domova. Ve váze mohou vydržet mnohem déle čerstvé

Pivoňka je známá bylina ze zahrad, kde se skví jako bohyně. Má všestranné použití v lidovém léčitelství, ale pro svůj vzhled je oblíbená i jako dekorace v interiéru. Má totiž výrazné květy a překrásně voní, přičemž kvete v průběhu května a června. Patří mezi nejkrásnější zahradní rostliny, proto si je mnozí milovníci květin dávají také řezané do vázy, kde vyniknou rozvité lístky růžových nebo červených odstínů. Ale jak pivoňky udržet co nejdéle čerstvé, aby dělaly radost dlouhou dobu? Inspirujte se triky zkušených zahradníků.

Mohlo by vás zajímat:  Připálit žehličku jde snadno, vyčistit pak mnohem hůř. Domácí prostředky ale nezklamou

Poupata se krásně rozvinou

Pivoňky jsou překrásné rozvité, kdy tvoří bohaté květenství s velkými okvětními lístky růžové, červené nebo karmínové barvy. Do vázy se však nehodí otevřené květy, ale vhodné je vybírat pivoňky s poupaty, která se teprve chystají rozkvést. V takovém případě vydrží v interiéru mnohem déle, protože rozvité květy uvadají už po třech dnech. Poupě nesmí být zcela zavřené, mělo by se jen nepatrně rozevírat. K tomu se doporučuje řezat pivoňky v brzkých ranních hodinách, protože kolem poledne jsou již plně otevřené.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství dokonalého vývaru odhaleno. Trik je ve speciální přípravě zeleniny
Zdroj obrázku: Freepik

Řez pod úhlem 45 stupňů

Utrhnout a vložit do vázy? V žádném případě, pivoňky se musí seříznout pomocí ostrých zahradnických nůžek nebo vydezinfikovaného nože, aby nedošlo ke kontaminaci stonku bakteriemi. Řez se musí provádět pod úhlem 45 stupňů, aby se hrot co nejmenší plochou dotýkal dna vázy, také se tímto krokem snižuje riziko nákazy. Takto může čerstvá pivoňka vydržet ve váze až deset dní.

Velikost vázy hraje roli

Jakých dalších pravidel se držet? Váza musí být dostatečně velká a široká, stonek pivoňky potřebuje alespoň deset centimetrů vody. Podle odborníků je pak vhodnější keramika nebo materiál, který nepropouští světlo. Vodu je vhodné vyměňovat každodenně a používat odstátou nebo přefiltrovanou. Ob tři dny se doporučuje seříznout stonek o dva až tři centimetry. Při výměně vody je možné přidat kapku octa nebo kyseliny citronové, případně lžičku cukru nebo půl tablety aspirinu.

Zdroj: https://www.mypeonysociety.com/questions/how-do-i-take-care-of-peonies-in-a-vase/
Přidat na Seznam.cz