Koupené bylinky v květináči málokdy přežijí převoz domů. Jednoduchými kroky je lze zachránit
Pro dokonalý gurmánský zážitek v kuchyni je dobré mít čerstvé potraviny. To samé platí také o čerstvě natrhaných bylinkách, které do pokrmů přidáváme. Proto se vyplatí bylinky pěstovat doma, ať už na zahradě, balkóně, nebo na okně v truhlíku. Bylinky si můžete vypěstovat ze semínka, i když je tato varianta nejdelší a nejpracnější. Dají se také zakoupit bylinky v supermarketech nebo ve specializovaných prodejnách s rostlinami. Často se ovšem stává, že bylinky po tom, co je donesete domů, velmi rychle usychají. Poradíme, co dělat jinak, aby se tak nedělo a prodloužili jste bylinkám jejich život.
Kupované byliny – krása, která rychle mizí
Bylinky, které si zakoupíte, jsou z 99 % pěstované ve sklenících. Rostliny jsou zvyklé na dostatek slunce, vláhy, tepla a živin. Tato situace nenahrává těm, kteří si byliny chtějí zasadit ven. Takto zakoupené rostliny nejsou připravené se adaptovat na neskleníkové podmínky. Proto bývá jejich úhyn častý a také velmi rychlý. Rostliny navíc špatně snášejí transport z pultů obchodů do vašeho domu. Jsou podrobeny teplotním šokům a také náhlou změnou prostředí.
Oslabená bylina je náchylná
Byliny po převozu z obchodu domů utrpí šok. Jsou pak velmi oslabené a zranitelné a také mají malou šanci se bránit virům a plísním z okolního prostředí. Máme ale skvělou zprávu, také takto oslabenou rostlinu lze zachránit. Stačí podniknout jen pár kroků.
Postup záchrany bylin
Za prvé musíte donesenou rostlinu ostříhat. Vhodná délka je cca 6 cm. Oříznuté stonky lze použít k jídlu nebo usušit pro pozdější použití. Odstraněním části větviček docílíme zpevnění ostatních větví. Za druhé nakoupené byliny co nejdříve přesaďte do větších květináčů a doplňte k nim vhodnou výživnou půdu. Na dno květináče lze dát keramzit nebo štěrk, který zajistí vhodné odvodnění rostliny. Rostlinu dejte na světlé místo s chladnějším ovzduším.
Zdroj: https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-keep-supermarket-herbs-alive-5-top-tips