Orchideje potřebují ideální teplotu a správnou dávku hnojiva

Orchideje potřebují ideální teplotu a správnou dávku hnojiva

Orchideje, atraktivní a elegantní rostliny, které zkrášlí každý příbytek. Vyskytují se na Zemi již celou řádku let a od 18. století jsou populární jako pokojové rostliny. Není také divu, kdo by nechtěl tuto krasavici mít doma?

Jak vybrat tu správnou orchidej?

Orchidej patří do čeledi vstavačovitých, latinsky Orchidaceae, odtud také její název. Existuje nepřeberné množství druhů a ještě více vyšlechtěných kultivarů a druhů. Rozmanitost v druzích je následována rozmanitostí podmínek, které vyžadují pro prospívání, proto je důležité vybrat tu správnou rostlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Vařená vejce vydrží při správném skladování v lednici až jeden týden

V obchodech nejdostupnější orchidejí je rod Phalaenopsis. Orchidej okouzlí zejména svými početnými a krásně barevnými květy, avšak barva není všechno. Důležité je dbát i na kvalitu listů a kořenů. Zdravé listy jsou zelené, lesklé, pevné a bez poškození. Pokud se mezi ostatními nachází žlutý list, není důvod k panice; je starý a zanedlouho sám opadne. Kořeny by měly být zelené, pokryté stříbřitým povlakem. Čím více má rostlina poupat, tím déle si budete moci užívat krásy jejího kvetení. Jednodušší je pro začátek pořídit si starší orchidej, která je snazší na péči.

Mohlo by vás zajímat:  Díky jednoduchému triku budou brambory uvařené za polovinu doby. Stačí využít oblíbený prášek
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojit, či nehnojit? To je, oč tu běží

Přirozeně rostou orchideje přichycené na stromech, kde mají dostatek vzduchu, potřebnou vlhkost a dostatek světla. Z tohoto je třeba vycházet i při pečování o orchidej.

Ideální teploty pro orchidej se pohybují v rozmezí 22–27 °C, v noci kolem 18 °C, velké výkyvy teplot moc dobře nesnášejí. Přímé sluneční světlo jim škodí, ale okny na východní nebo západní stranu nepohrdnou. Větší nároky kladou na zalévání; přílišným přemokřováním je zahubíte. Ideální je zalévání jednou týdně, důležité je udržování vlhkého vzduchu. Nejlépe uděláte, když je budete poprašovat vodou z rozprašovače. Ze samotného zalévání moc živin nezískají, proto vyžadují hnojení. Nic se ale nemá přehánět, a proto dbejte na přiměřené množství hnojení. Nejlepší je hnojit jednou za měsíc, hlavně nekvetoucí rostliny a orchideje po přesazení.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/indoor-orchid-care.htm
Přidat na Seznam.cz