Proti vlhkosti v interiéru funguje větrání, pokojové rostliny i odvlhčovače vzduchu

Proti vlhkosti v interiéru funguje větrání, pokojové rostliny i odvlhčovače vzduchu

Vysoká vlhkost v interiéru představuje pro lidské zdraví vážné riziko. Obvykle se s vlhkostí setkáváme nejčastěji v kuchyni a koupelně. Ale vlivem špatného větrání se může objevit prakticky kdekoliv. Rozpoznat se dá různými způsoby. Od vlhkých map v rozích místnosti až po rizikové plísně. Nejlepší je se vlhkosti v interiéru vyvarovat. Jaká opatření volit?

Vlhkost je všudypřítomná

Vlhkosti se neubráníme. Je všude a za každého počasí. Hladinu lze jednoduše kontrolovat pomocí hygrometru. Ten přesně indikuje úroveň vlhkosti vzduchu během krátké chvíle. Ideální hladina vlhkosti v interiéru je kolem 45–60 procent. Vlhkost se dá samozřejmě zpozorovat i jinými způsoby, nejčastěji v podobě zamlžených zrcadel nebo oken. Nadměrná vlhkost může způsobit, že prádlo pověšené v místnosti bude schnout déle nebo zatuchne.

S vlhkostí se nemusíme setkávat pouze ve starých domech. Objevit se lehce může i v novostavbách, bytech i domech. Důvodem může být chyba v konstrukci nebo špatně provedené hydroizolaci. Vlhkost se vytváří pouhým dýcháním, ve větší míře pak vařením, sprchováním, praním apod. Proto se s ní nejčastěji setkáváme právě v kuchyních a koupelnách. Nejprve je neviditelná. Později se začnou tvořit vlhké mapy na zdech a zanedlouho se přidají i nevzhledné plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenec přežije téměř vše. Vystačí se s málem, domácí vzduch přitom dokonale vyčistí
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně větrejte

Vlhkosti se dá jednoduše předcházet pravidelným a intenzivním větráním. Větrání nemusí trvat dlouho, ale mělo být prováděno často. Dobré je mít v interiéru přiměřenou teplotu. Nefunkční topení může k tvorbě vlhkosti hodně přispět. Pokud máte v bytě či domě obecně vlhčí prostředí, pomoci vám mohou pokojové rostliny, nejvíce pak nejrůznější druhy kapradin a břečťan. Ty slouží jako přírodní pohlcovače vody v ovzduší. Pokud si s vlhkostí nevíte rady, sáhnout budete muset po speciálních absorbérech vlhkosti.

Pokud pravidelně větráte a máte rozmístěné pohlcovače vlhkosti, a přesto se vám začnou dělat na stěnách plísně, začněte jednat okamžitě. Většinou je plíseň povrchová a tvoří se v rozích a kolem oken. Zlikvidovat se dá různými prostředky, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Pomůžete si i lihovým octem, který je stejně účinný a oproti chemickým přípravkům levnější.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home
Přidat na Seznam.cz