O krásně čistou koupelnu je třeba pečovat, s několika triky to ale půjde snadno

Udržet vanu, spáry, pračku a jiné povrchy v koupelně čisté stojí poměrně velké úsilí a námahy. Ovšem lze si tuto práci usnadnit a udržet všechny povrchy v koupelně krásné a bez zbytečné chemie, která vám tak akorát ničí zdraví.

Vana bílá jako sníh

Na vodní kámen ve vaně dokonale působí peroxid vodíku nalitý v lahvi s rozprašovačem. Stačí nastříkat na skvrny a nechat působit. Dále jedlá soda a ocet budou skvěle fungovat na odstranění jakýchkoliv skvrn ve vaně. Nejdříve navlhčete vanu nebo umyvadlo a poté zasypte sodou. Celek následně polijte octem. Nechte vyšumět a pomocí hadříku povrch umyjte.

Rez na vodovodních bateriích nebo na vaně

Pokud máte na vaně rez od vodovodní baterie, očistěte ji pomocí sody a octa. Můžete také použít kyselinu citronovou. Nechte přes noc působit a ráno vše opláchněte. Po rzi nebude ani stopa.

Zažloutlé skvrny

Žluté skvrny ve vaně jsou opravdu nevzhledné. Na ně spolehlivě zabírá kyselina citronová. Nasypte sáček kyseliny do sklenice vody a naneste tekutinu na povrch vany. Počkejte přibližně půl hodiny a poté opláchněte kartáčkem a opláchněte teplou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se nebezpečné plísně z pračky a postarejte se, aby se už nikdy nevrátila
Zdroj obrázku: Pixabay

Plíseň mezi kachličkami

Plíseň ve spárách není žádný med. Navíc je velmi nevzhledná. Vyzkoušejte navlhčit spáry a zasypat je jedlou sodou. Poté si vezměte starý kartáček na zuby a spáry vydrhněte. Po pečlivém vyschnutí a vyčištění doporučujeme spáry ošetřit voskem. Můžete použít i směs vody a peroxidu vodíku v poměru 2 : 1.

Čištění pračky

Aby pračka dobře prala, musí být vždy čistá. Alespoň jednou za měsíc ji pořádně vydrhněte. Obyčejná kyselina citronová se jeví jako nejlepší řešení, které odstraní nečistoty, plíseň i vodní kámen. Nasypte šedesát gramů kyseliny do dávkovače na prací prášek a zapněte pračku na cyklus s nejvyšší teplotou. Dále je možné do bubnu pračky a do dávkovače nalít ocet, opět zapněte na vysokou teplotu. Pračka bude vydezinfikovaná a vodní kámen bude odstraněn.

Přidat na Seznam.cz