Floor 1735046 1920

O čisté dlaždice i spáry mezi nimi se postarají domácí levné prostředky

Dlaždice jsou velmi praktické řešení všech podlah, ale především se využívají v koupelnách, chodbách nebo kuchyních. Jsou odolné a snadno se udržují v čistotě. Musíte je však uklízet pravidelně, jinak se objeví odolné skvrny, kterých se budete zbavovat těžko. Můžete ale vyzkoušet některé osvědčené metody, které jsou účinné, ekologické a také nezatíží domácí rozpočet. 

Jaké jsou největší chyby v péči o dlaždice?

Mohlo by se zdát, že čištění dlaždic není nic složitého, ale i tady se mohou dělat chyby. Nejlepším postupem je, když vysajete povrch předem. Tímto zabráníte tomu, že při vytírání roztáhnete po podlaze částečky vlasů, prachu a nečistot. Další chybou je, že používáme stejnou vodu k čištění a následnému opláchnutí podlahy. Aby bylo čištění účinné, opláchněte dlaždičky v jednom kbelíku a do druhého dejte čisticí prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach zvířecí moči se táhne celou domácností, s odstraněním pomáhá přípravek pro kvalitnější chrup
Zdroj obrázku: Pixabay.com

V obchodem zakoupíte různé druhy výrobků pro péči o podlahové dlaždice. Jestli ale speciální přípravky po ruce nemáte, nezoufejte. Poradíte si s domácími prostředky, mezi které se řadí například ocet. Stačí rozpustit sklenici octa ve třech litrech teplé vody. Pokud chcete zamaskovat vůni octa, přidejte do vody několik kapek éterického oleje. 

Na odolné a staré skvrny můžete použít sypkou sůl, která je v kombinaci s vodou ideální kombinací. Využít můžete i další prostředky, které mají čisticí sílu, jako je: 

  • citronová šťáva,
  • jedlá soda,
  • borax (v případě velmi odolných skvrn).
Mohlo by vás zajímat:  Jak si co nejvhodněji zařídit malý byt. Máme pro vás pár fungujících triků.

Na lesklé a čisté spáry mezi dlaždicemi budete potřebovat silné pomocníky. 

Pečovat musíte také o spáry

Šedé nebo špinavé spáry jsou zkázou každého domu, i ty je potřeba pravidelně čistit. Pokud chcete obnovit jejich vzhled, stojí za to si připravit pastu, kterou vyrobíte snadno smícháním sody, soli a vody ve stejném poměru. 

Výslednou pastu naneste na spáry a vydrhněte je malým kartáčkem, štětcem nebo hrubou houbou. Pokud se do nich dostala plíseň, budete muset sáhnout po speciálních, chemických přípravcích, jako je bělidlo nebo čistý amoniak.

Mohlo by vás zajímat:  Na čištění nábytku raději s citem, choulostivé dřevo nesnese agresivní prostředky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, vyjde vás to mnohem levněji, než když nakoupíte speciální přípravky v obchodech. Po těch sáhněte, až když nezaberou naše domácí recepty. Už nemusíte přemýšlet nad tím, jestli dlaždice vyměnit, protože už nejdou vyčistit. S domácím přípravky vás oprava bude stát jen několik minut času.

Přidat na Seznam.cz