Nové oblečení je skrytá hrozba. Před prvním nošením nepatří do skříně, ale do pračky

Nové oblečení je skrytá hrozba. Před prvním nošením nepatří do skříně, ale do pračky

Koupili jste si v obchodě nové oblečení a už se nemůžete dočkat, až jej poprvé vezmete na sebe? Tak raději pomalu a před nošením jej dejte nejprve vyprat. Připadá vám to zbytečné? Ve skutečnosti to má řadu dobrých důvodů.

Mnozí mohou považovat praní nově zakoupeného oblečení za nezbytné pouze u spodního prádla nebo dětského oblečení. Ovšem jakékoliv nové oblečení je plné nejen chemických látek, ale i bakterií.

Nebezpečí je větší, než si myslíte

Oblečení a prádlo, které bude v přímém kontaktu s naší pokožkou, je vždy nutné vyprat. Textil totiž během výroby prochází mnoha chemickými úpravami včetně bělení, barvení nebo apretace pro dokonalý výsledný efekt a barevnou stálost zboží. Je také jasné, že oblečení cestuje poměrně značnou vzdálenost a všude mohou platit rozličné hygienické normy pro skladování produktů. Dnes je například i docela běžné, že oblečení vzniká postupně po částech na různých místech světa a poté je na jednom místě sešito dohromady. Dostává se do kontaktu s mnoha různými lidmi, může být dlouhou dobu někde ve skladu, kde je hmyz nebo různá havěť. Oblečení také bývá typicky ošetřeno chemikáliemi proti hmyzu, molům, vlhkosti apod. Vlákna bývají také napuštěna chemií, která je ne vždy zcela bezpečná. Toho všeho se díky praní snadno zbavíte a oblečení bude pak na nošení zcela bezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Teplé dny lákají ke grilování. Oblíbené je dřevěné uhlí i plyn

Oblečení vyzkouší spousta lidí

Oblečení, které si pořídíte v obchodě, typicky projde rukama mnoha lidí. Řada z nich si jej také vyzkouší na vlastním těle, a na oblečení tak mohou přežívat mikroorganismy a bakterie po velmi dlouhou dobu. Oblečením na sebe můžete také přenést viry nebo chytit některé kožní nemoci.

Chraňte své zdraví

Praním tedy snadno předejdete poměrně vážnému zdravotnímu riziku. Ložní a spodní prádlo je vhodné před prvním použitím vyprat klidně dvakrát a na nejvyšší možnou teplotu, kterou látka snese. U ostatního oblečení postačí jedno vyprání před použitím. Účinnou ochranou je vyprání a také sušení horkým cyklem v sušičce.

Zdroj: https://www.wash.com/blog/washresources/wash-before-you-wear/
Přidat na Seznam.cz