Umělé i živé vánoční stromky mají své stoupence. Které jsou ale lepší, závisí na více faktorech

Umělé i živé vánoční stromky mají své stoupence. Které jsou ale lepší, závisí na více faktorech

Každý rok se lidé potýkají s otázkou, jaký vánoční stromeček by si měli na Vánoce pořídit. Obecně existují dvě skupiny lidí – fanoušci živých stromků a lidé, kteří preferují umělé stromky. Volbu ovlivňuje mnoho faktorů, jako cena, vůně, vzhled, ochrana životního prostředí a rodina. Jaké jsou klady a zápory obou možností?

Pravé vánoční stromky

Podle odborných organizací zabývajících se lesnictvím se nejvíce prodává smrk, jedle a poté další druhy. Průměrná doba, která je zapotřebí pro vzrůst dostatečně velkého stromu, je 8 až 12 let. Za tu dobu stromy vyrobí 105 tun kyslíku na hektar půdy. To má zajisté velmi pozitivní vliv na životní prostředí. Dalším pozitivem pro přírodu je samotná likvidace, pokud proběhne darováním do zoo na krmivo pro zvířata, zpracováním na organické hnojivo, využije se jako dekorace do interiéru nebo se z nich vyrobí krmítka apod.

Mohlo by vás zajímat:  Problémový soused nemusí být noční můrou. Nejlepší metoda řešení je přesunout problém na někoho jiného

Na druhou stranu převoz dřevin, které jsou určeny na prodej o Vánocích z farem do domácností a následně na místa určená pro likvidaci, zvyšuje uhlíkovou stopu. Tento aspekt má velmi negativní dopad na životní prostředí. Další nevýhoda je zcela praktická. Živý strom v interiéru při pokojové teplotě dlouho nevydrží a jehličí z něj začne brzy opadávat, což vám přidá spoustu práce s úklidem.

Zdroj obrázku: Freepik

Umělé vánoční stromky

Umělé stromky jsou vyrobeny ze syntetických materiálů, jejich výroba proto znečišťuje životní prostředí. To ale můžeme říct prakticky o každém dalším produktu, který v domácnosti používáte. Odhadovaná uhlíková stopa dvoumetrového plastového stromu je 40 kg oxidu uhličitého. To jsou ale pravděpodobně jediná negativa, která tento produkt má.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty okolo teflonu vzbuzují zbytečné obavy. Vědci uvádí jeho škodlivost na pravou míru

Po Vánocích ho můžete odnést na půdu nebo do sklepa, uskladnit ho a znovu použít o dalších Vánocích. Když odstraníte všechny kovové části, můžete jej také recyklovat, pokud ho již nechcete dále používat. V případě, že budete jeden strom používat více než 20 let, stane se dokonce šetrný k životnímu prostředí, protože ho budete používat skutečně dlouhodobě.

Zdroj: https://www.realsimple.com/holidays-entertaining/holidays/real-christmas-tree-vs-artificial-christmas-tree

Přidat na Seznam.cz