Nezávislost na dodavatelích energií: sen nebo skutečnost?
Dnešní trh s energiemi nabízí několik desítek dodavatelů, z kterých lze vybírat, ale ve skutečnosti ovládají trh 2-3 velcí hráči. I tak se dá říci, že existují možnosti, jak se alespoň částečně této závislosti zbavit.
Alternativní zdroje
Nehledejme v tom žádná kouzla a čáry, je to velmi jednoduché. Hodně z vás o tom slyšelo, další o tom uvažují, někdo to realizoval a ostatním to je jedno. Jsou to v zásadě tyto 3 hlavní zdroje.
- Slunce
- Voda
- Vítr
Asi nejvíce známými jsou fotovoltaické panely, které vyrábějí elektřinu přeměnou slunečního záření. Elektrárnu lze umístit prakticky kamkoliv, kam svítí. Dále jsou to malé vodní elektrárny, které mají své výhody oproti těm slunečním, ale také své nevýhody. Výhodou může být, že voda teče pořád, naopak nevýhodou že v poslední době je jí stále méně. A konečně vítr – zde jsou určitě nevýhodou vyšší pořizovací náklady, a také vyšší závislost na proudění vzduchu – tedy umístění větrníku.

Využitelnost v průběhu roku
I když se dá říci, že sluníčko svítí celý rok, v průběhu podzimu, zimy, a brzkého jara je jeho dráha na obloze příliš nízká a doba svícení krátká, aby nám osvit zajistil dostatečnou výrobu elektřiny pro naši celkovou spotřebu. Oproti tomu vodní elektrárna může vyrábět energii po celý rok, avšak pouze v případě dostatečného vodního průtoku. A co se týká větru, tak tam je situace plně odvislá od jeho výskytu, síle a četnosti.
Co tedy vybrat
Každé řešení má několik aspektů, na základě kterých si lze vybrat. V první řadě je to dostupnost zdroje. Slunce prakticky kdekoliv, s vodou je to horší, a stejně tak s větrem. Dalším hlediskem může být typ nemovitosti, kde se budou tyto zdroje využívat, počet lidí, kteří danou nemovitost užívají, co bude největší odběratel energie – ohřev vody, či vytápění, popř. něco jiného, a určitě bychom našli další aspekty, jako třeba pořizovací náklady, prostorové nároky, či životnost celého zařízení. Jak na to, si povíme v některém dalším článku na toto téma.
