Nevítaný hmyz z domova vyženou oblíbené bylinky, které byt zároveň provoní

Nevítaný hmyz z domova vyženou oblíbené bylinky, které byt zároveň provoní

Hmyz patří mezi bezobratlé živočichy s vnější kostrou z chitinu. Má třídílné tělo, složené oči a jeden pár tykadel. Ve většině případů se jedná o malé živočichy a mnozí z nich si pochutnávají na mršinách nebo rostlinách. Hlavním úkolem hmyzu je bojovat proti jiným druhům a bránit rozvoji patogenů. Další jejich důležitou funkcí je zpracování zbytků různého druhu.

Hmyz je užitečný

Hmyz může přenášet pyl, čímž přispívá k nezbytnému opylení rostlin. Ačkoliv jsou to tedy živočichové poměrně užiteční, spousta lidí z nich má strach, nebo se jich alespoň štítí. Dokonce i ti, kteří mají jinak přírodu rádi, pociťují při pohledu na pavouka nebo švába určitou úzkost a nechuť. Zbavit se jich pak pokouší pomocí chemikálií, které ale mají vedlejší účinky. Naštěstí existuje i přírodní řešení, které vás problémů s hmyzem zbaví.

Mohlo by vás zajímat:  Možnosti vytápění, které dnešní technologie nabízejí

Tímto řešením je rostlina zvaná máta. Její intenzivní vůně odpuzuje většinu hmyzu, ačkoliv lidem je velmi příjemná. Máta se používá jako přísada do pokrmů nebo do čajových nálevů. Pro zbavení se hmyzu stačí uvařit odvar z pár lístků máty, poté nechat vychladnout a přelít do nádobky s rozprašovačem. Odvarem pak postříkejte všechna místa, kde se hmyz nachází.

Zdroj obrázku: Freepik

Další rostliny pro odpuzení hmyzu

Nezapomeňte nastříkat odvar do tmavých koutů a různých štěrbin. Tato metoda vám umožní udržet hmyz daleko od vašeho domova a navíc váš domov provoní příjemnou vůní. Máta ale není jedinou bylinkou, která hmyz dokáže odpudit. Další skvělou volbou je bazalka, která bezpečně zažene zejména mouchy a komáry.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky kdykoli po ruce: bylinková zahrádka se vejde na každý parapet

Pokud máte rádi vůni levandule, určitě stojí za to si doma několik svazků rozvěsit. Její vůně se totiž vůbec nezamlouvá mouchám, komárům, můrám a dalším druhům. Ideální je pověsit levanduli na místa, kam dopadají sluneční paprsky, protože ty uvolňují levandulové silice. V neposlední řadě můžete vyzkoušet i sílu citronové trávy, kterou můžete pěstovat na parapetech nebo v blízkosti oken a dveří.

Zdroj: https://langslawncare.com/blog/outdoor-pest-control/10-plants-herbs-keep-pests-bugs-away/
Přidat na Seznam.cz