Nenápadní žrouti elektřiny: v pohotovostním režimu berou stále energii, pozor na tato zařízení

Nenápadní žrouti elektřiny: v pohotovostním režimu berou stále energii, pozor na tato zařízení

Vysoké účty za elektřinu motivují lidi k tomu, aby více kontrolovali spotřebu elektřiny doma. Někteří lidé si však neuvědomují, že zařízení, jako je televizor nebo notebook, můžou po vypnutí stále čerpat elektřinu. Když je nepoužíváme, přejdou do pohotovostního režimu. Pojďme se podívat, co to znamená, a prozraďme si seznam zařízení, která doslova pohlcují elektřinu v pohotovostním režimu.

Hledání úspor

Nejsme schopni snížit ceny elektřiny sami, ale můžeme se pokusit, i když v malé míře, snížit vysoké účty za elektřinu v našem vlastním domě. Při hledání úspor bychom se v první řadě měli podívat zejména na ta zařízení, která používáme nejčastěji. Telefon, notebook nebo televizor. Tyto přístroje také čerpají elektřinu, když je nepoužíváme, a to v tzv. pohotovostním režimu. Co je charakterizováno tímto stavem a jak vypnout pohotovostní režim, aby nedošlo k plýtvání penězi? Která zařízení pracují v pohotovostním režimu a zároveň spotřebovávají nejvíce energie?

Mohlo by vás zajímat:  Čistá pračka zbavená nečistot, vodního kamene i plísní: šetrně k přírodě i peněžence
Zdroj obrázku: Freepik

Co znamená pohotovostní režim?

Pohotovostní režim je takzvaný stav spánku zařízení, který lze často rozpoznat podle charakteristického symbolu pohotovostního režimu zobrazujícího kruh řezaný svislou čárou.

Navzdory skutečnosti, že zařízení v tuto chvíli nefunguje, je vždy připraveno provádět příkazy, například zapnutí filmu po kliknutí na tlačítko na dálkovém ovladači. Můžeme tedy rychle spustit rádio nebo televizi pomocí konkrétního příkazu. Pohotovostní režim byl vytvořen kvůli pohodlí uživatelů, kteří nemusí pokaždé znovu zapínat elektronické zařízení. Když na obrazovce zařízení vidíme charakteristickou červenou nebo modrou barvu nebo čísla signalizující čas, je to znamení, že je vždy ve stavu připravenosti. To poskytuje uživatelům pohodlí, ale má jednu hlavní nevýhodu – vyšší účty za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:  Myčka nám denně ulehčuje práci, ne všechno nádobí ale do ní patří

Zařízení, která spotřebovávají elektřinu v pohotovostním režimu

Vypočítáme spotřebu energie zařízení v režimu „stand by“ v naší domácnosti pomocí kalkulačky spotřeby energie. Průměrné hodnoty, které berou běžné spotřebiče v režimu spánku, jsou:

  • notebook – od 0,8 do 2,2 W,
  • televizor – 0,8 až 5 W,
  • DVD přehrávač – od 1 do 3 W,
  • set-top box – od 15 do 28 W,
  • router od internetu – od 6 do 9 W.

Samostatná zařízení mají velmi nízkou spotřebu. Sečteme-li všechna zařízení v tomto režimu, můžeme být překvapeni jejich společnou spotřebou.

Zdroj: https://energyusecalculator.com/electricity_laptop.htm
Přidat na Seznam.cz