Některým rostlinám postačí k životu jen voda. Pěstování květin bez substrátu je snadné

Některým rostlinám postačí k životu jen voda. Pěstování květin bez substrátu je snadné

Rostliny, které k růstu nepotřebují substrát, se hodí hlavně lidem, kteří mají alergii na plísně nebo houby. Jsou ideální také pro ty, kteří nechtějí mít s rostlinami velkou práci, a přitom si chtějí užít doma trochu zeleně. Jaké rostliny se mohou pěstovat bez substrátu?

Mnoho rostlin můžete pěstovat bez zeminy

I když to na první pohled nevypadá, rostlin, které můžete pěstovat bez půdy, je mnoho. Patří sem například břečťan, monstera nebo šeflera. Jejich řízky je dobré nechat zakořenit ve vodě. Po několika týdnech by se měly objevit kořeny, a rostliny tak můžete přesadit do hydroponické soupravy. Další variantou jsou nádoby s gelovými kuličkami nebo oblázky.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování novinami je ekologický způsob, který rostlinám prospěje

Mladé rostliny, které vyrostly v zemi, klidně můžete přesadit do prostředí, které bude jen vodní nebo gelové. Nejdříve je ale nutné je pořádně zalít. Po několika hodinách je vyjměte z květináče, zeminu setřeste a dejte do misky s vlažnou vodou, aby byly ponořené všechny kořeny. Po hodině rostliny opláchněte od zbytků zeminy. Poškozené kořeny odstraňte a rostlinám dopřejte nové podmínky.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o hydroponické rostliny není obtížná, důležitá je zálivka

Rostliny, které milují vodu, se budou cítit dobře v nádobě, která bude naplněna oblázky. Ozdobné kamínky můžete koupit v akvaristickém obchodě, na dno květináče můžete přidat dřevěné uhlí a oblázky a nakonec vložit rostliny. Pravidelně u těchto rostlin doplňujte vodu. Jestli se na květináči objeví usazeniny, umyjte ho zředěným octem.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostér se vejde i na nejmenší zahradu. Skvělý způsob, jak chytře zužitkovat bioodpad

Další variantou, do čeho rostliny zasadit, jsou gelové kuličky. Jedná se o hydrogel ve formě granulí. Poté, co je zalijete, se promění v koule. Vhodit je můžete do vázy nebo sklenice, která bude průhledná. Vložte do ní rostlinu a sledujte, jak dlouho vydrží vlhkost v gelu. Mělo by to být několik týdnů, po této době se začnou kuličky zmenšovat. To znamená, že musíte přidat vodu.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/8-plants-you-can-grow-without-soil-52098
Přidat na Seznam.cz