Někteří psi se dožijí i třikrát déle než jiní. Plemeno přitom není jediný faktor

Někteří psi se dožijí i třikrát déle než jiní. Plemeno přitom není jediný faktor

Chcete si pořídit psa, ale nevíte, které plemeno pro vás bude nejlepší? Existuje celá řada faktorů, nad kterými byste měli uvažovat. Záleží hodně na tom, jestli máte se psy již zkušenosti, nebo jste začátečníci. Někteří psi se totiž pro nezkušené chovatele vůbec nehodí. Rozhodujícím faktorem může být také doba života daného plemene, protože zajisté chcete, aby s vámi byl pes co nejdéle. Vědci určili, která plemena mají nejdelší a která naopak nejkratší život.

Nejdelší život mají teriéři

Podle výzkumníků z Royal Veterinaty College žijí nejdéle psi plemene Jack Russell teriér. Podle vědců se v průměru dožívají 12,7 let. Menší plemena se obvykle dožívají vyššího věku než středně velcí a velcí psi. S tím byste měli při výběru také počítat. Na seznamu se hned za Jack Russell teriérem umístili border kolie a špringršpaněl, u kterých se průměrný věk pohybuje kolem 12 let.

Mohlo by vás zajímat:  Teplé dny lákají ke grilování. Oblíbené je dřevěné uhlí i plyn

Nejkratší život čeká buldoky

Na druhou stranu máme typická plemena, která mají krátký život kvůli tvaru svého těla. Plemena s plochým čumákem mají vyšší riziko vzniku mnoha onemocnění, která zkracují jejich život. Podle vědců nejkratší dobu žijí francouzští buldoci, kteří se dožívají jen 4,5 roku. Další v pořadí je anglický buldok (7,4 let) a americký buldok (7,8 let).

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zlepšit kvalitu a délku života svého psa?

Zdraví a délka života ale nezávisí jen na plemeni. Můžete mít dva psy stejného plemene, z nichž jeden se dožije 8 let a druhý 13 let. Délka života hodně záleží i na dalších faktorech. Patří mezi ně pochopitelně kvalita stravy, fyzická aktivita, ale také pohlaví. Feny podle odborníků žijí v průměru o 4 měsíce déle než psi. Pozitivní vliv na život má sterilizace nebo kastrace.

Mohlo by vás zajímat:  Naházet věci z kuchyně do toalety se jeví jako šílenost. Po pár minutách se však dostaví nečekaný efekt

Jestli chcete svému psovi zajistit dlouhý a spokojený život, soustřeďte se na kvalitní stravu. Nekrmte ho odřezky nebo zbytky svého jídla. Pečujte o jeho každodenní pohyb a zajistěte mu zábavu během celého dne. Pečujte také o jeho hygienu (čištění zubů, koupání, vyčesávání atd.) a choďte s ním na pravidelné prohlídky, očkování a odčervení.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/health/how-long-do-dogs-live/
Přidat na Seznam.cz