Nejvyšší čas zasadit řeřichu a oves. Na Velikonoce se krásně zazelenají

Nejvyšší čas zasadit řeřichu a oves. Na Velikonoce se krásně zazelenají

Oves spolu s řeřichou zdobí mnoho velikonočních stolů. Chcete-li si však tuto velikonoční výzdobu plně vychutnat, musíte ji zasít ve správný čas. Jak dlouho bude oves klíčit a růst?

Řeřichu ještě stihnete

Na velikonočních stolech se objevuje nejenom řeřicha, ale také oves. Symbolizuje příchod nového života a jara. Řeřichu, která nabízí mnoho zdraví prospěšných vlastností, můžete sklízet 7–10 dní po výsevu, takže abyste si ji mohli vychutnat během Velikonoc 2023, stačí ji zasít kolem 30. března.

Mohlo by vás zajímat:  Králík je roztomilý a oblíbený mazlíček, na budoucí majitele ale čeká nejedno překvapení
Zdroj obrázku: Freepik

Máte nejvyšší čas

Na druhou stranu, pokud chcete, aby váš slavnostní stůl ozdobil také krásný a svěže zelený mladý oves, musíte ho zasít mnohem dříve než řeřichu. Jeho semena sice klíčí po zhruba 8–10 dnech, ale listy se bohužel objevují až zhruba po dvou týdnech. Roste mnohem pomaleji než řeřicha. To znamená, že oves byste měli zasít nejpozději 14 dní před Velikonocemi.

Můžete zkusit misku s vatou i květináč plný hlíny

Oves, stejně jako řeřichu, můžete zasít do ploché misky vystlané vlhkou vatou nebo ligninem. Semena byste měli rovnoměrně rozložit na substrát a poté je lehce postříkat vodou. Nejlépe oves poroste na teplém a dobře osvětleném místě, třeba na okenním parapetu s přístupem slunce. Důležité je, aby měl neustále vlhký substrát. Při zavlažování však musíte dávat velký pozor, aby nebyl ponořen ve vodě. V takovém případě jeho semena hnijí. Další možností je zasít oves do květináče naplněného půdou promíchanou s malým množstvím písku. I v tomto případě ale musí být substrát také stále mírně vlhký. Semena umístěte do hloubky asi jednoho centimetru a pak je zakryjte tenkou vrstvou zeminy. Oves zasetý do květináče byste také měli pravidelně každý den zalévat.

Zdroj: https://www.westcoastseeds.com/blogs/wcs-academy/about-cress-and-watercress
Přidat na Seznam.cz