Nejkrásnější čističky vzduchu jsou ty zelené. Tyto rostliny spojí estetiku s užitkem

Nejkrásnější čističky vzduchu jsou ty zelené. Tyto rostliny spojí estetiku s užitkem

Rostliny, které doma pěstujete v květináčích, jsou ideální k tomu, aby pročistily vzduch, ale zároveň vám ho neubíraly. Vytvářejí tak přírodní klima, navíc dokážou zachytit toxické látky, takže se vám bude dýchat lépe a budete méně nemocní. Zvyšují množství kyslíku a umí snížit hladinu oxidu uhličitého.

Lopatkovec je nutné čistit hadříkem

Lopatkovec je rostlina, která odstraní těkavé organické sloučeniny. Nebudete tak ve vzduchu cítit zápach z laku nebo aceton z čisticích prostředků. Vlhkým hadříkem je nutné mu pravidelně čistit listy, aby mohl dobře sloužit. Další rostlinou je rapis, který umí pohltit amoniak. Ten se nachází v barvivech i dalších materiálech.

Může dorůst do velkých rozměrů, ale vypadá velmi pěkně, pokud máte rádi skandinávský styl. Přežije i v tmavší místnosti a nepotřebuje moc zalévat, což je ideální pro začátečníky. Břečťan obecný má rád stinná místa a dobře absorbuje formaldehyd, který je toxickou látkou, vyskytující se téměř všude. Skvěle bude vypadat natažený na silnějším drátě.

Zdroj obrázku: Freepik

Osladič nebo dracéna vyčistí vzduch v ložnici

Osladič umí stejně jako břečťan pohlcovat formaldehyd a navíc zvlhčuje prostředí. Vypadá hezky v koších a zavěšený na stropě. Musí mít dostatek vody, proto mu dopřávejte pravidelnou zálivku. Dracéna umí vzduch čistit od látek, jako je formaldehyd nebo xylen. Snese mírnou zálivku jednou týdně. V zimě jí to stačí ještě méně. Má ráda světlá místa.

Mohlo by vás zajímat:  Správná péče o pračku prodlouží její životnost i o několik let. Prevence je přitom snadná

Další rostlinou je fíkus, kterého existuje mnoho druhů. Zbaví vás škodlivých látek, jako je benzen, amoniak nebo oktan. Jestli mu v zimě opadají listy, znamená to, že máte doma málo vlhkosti. Najděte mu světlé místo, kam nesvítí slunce. Nemá rád velké výkyvy teplot, proto ho nechte stát na jednom místě. Můžete ho zastříhávat, protože velmi rychle roste. Ať si vyberete jakoukoli rostlinu, dejte pozor na to, aby nebyla jedovatá. Takové dávejte z dosahu dětí nebo domácích mazlíčků.

Zdroj: https://www.bhg.com.au/best-air-cleaning-plants
Přidat na Seznam.cz