Hlavní zdroj znečištěného vzduchu je jiný, než si většina myslí. Už letošní zimu můžeme dýchat lépe
S prvními mrazíky a inverzemi dochází každoročně ke zhoršení rozptylových podmínek a vzduch se často nedá ve městě a na venkově ani dýchat. Lidé v zoufalé situaci, která přináší potíže s dýcháním nebo zvýšený výskyt alergií, obviňují továrny a průmyslové areály. Z 95 procent však stojí za znečištěním, které negativně ovlivňuje naše zdraví, lokální topeniště a výfukové plyny z automobilů.
Neprostupný smog s prachovými částicemi
První ochlazení a inverzní charakter počasí s vysokou vlhkostí, mlhou a bezvětřím zhorší ve městech i na venkově vzduch. Změna je znát při klesajících teplotách pod nulu, kdy lidé zahájí topnou sezónu. V tu chvíli se rozhostí nad mnohými lokalitami neprostupný smog, který osahuje extrémně škodlivé látky včetně suspendovaného prachu (s označením PM2,5 a PM10), což jsou škodliviny vznikající při spalování fosilních paliv nebo pocházející z dopravy, technologických procesů či antropogenních aktivit.

Zastaralá kamna a kotlové topné systémy
Teplárny, uhelné elektrárny nebo tovární komíny? Lidé jen stěží uvěří, že za špatným vzduchem v jejich oblasti nestojí průmyslová výroba, ale právě lokální znečišťovatelé používající zastaralá kamna nebo špatné kotlové topné systémy bez účinných filtrů, které vypouští do vzduchu velké množství zplodin a sazí a nejen to. Seznam vypouštěných toxických látek je opravdu dlouhý a jedná se také o karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky, které jsou extrémně nebezpečné vůči živým organismům, kterým se dostávají skrze dýchací cesty do krevního oběhu.
Jeden komín zamoří 100metrový okruh
Proč by lidé měli více dbát na stav svých kamen a kotlů? Stačí totiž několik málo lokálních znečišťovatelů, aby se nedalo dýchat v celé oblasti. Jeden komín totiž dokáže zamořit vzduch až na neskutečných 100 metrů ve svém okruhu. Malé prachové částice do průměru 2,5 mikrometru (PM2,5), které takový komín generuje, způsobují záněty dýchacího systému a vedou k rozvinutí astmatu, alergií nebo zhoršují příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Jaká bude letošní zima? Záleží na každém z nás, kromě čoudících komínů totiž za znečištěním stojí také automobily, které mohou lidé ve městech nahradit hromadnou dopravou. Je také namístě snížit rychlost jízdy, eliminovat zbytečné jízdy nebo využívat sdílených dopravních služeb.
Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2021/may/07/fireplaces-and-stoves-are-bigger-polluters-than-traffic
