Nebezpečné pesticidy mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Ovoce a zeleninu je nutné důkladně očistit

Nebezpečné pesticidy mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Ovoce a zeleninu je nutné důkladně očistit

Podle odborníků by každý člověk měl denně sníst alespoň půl kilogramu čerstvého ovoce a zeleniny. Pro většinu lidí to není snadný úkol, protože raději sáhnou po něčem sladkém nebo si uvaří jídlo z polotovarů. Už nyní ale můžete vidět, že lidé se více uchylují k pěstování vlastních plodin na zahradách. Je to rozhodně lepší než kupované ovoce, které může obsahovat velmi nebezpečné pesticidy.

Proč se pesticidy na ovoci a zelenině vyskytují?

Pesticidy jsou látky, které ochrání ovoce nebo zeleninu před škůdci. Používají se nejen na potraviny, ale také na hospodářská zvířata nebo potravinářské produkty, které půjdou na trhy nebo obchodů. Bohužel jsou to látky syntetické, které mohou ublížit lidskému organismu. Proto je vhodné každý kousek ovoce nebo zeleniny z obchodu minimálně opláchnout pod tekoucí vodou, abyste společně s potravinami do těla tyto látky nedostali.

Mohlo by vás zajímat:  Dýně v octovém nálevu vás v zimě příjemně zahřeje

Pesticidy najdete nejčastěji ve formě prášku nebo postřiku. Mají velmi jednoduché použití. Bohužel chemické látky na ovoce nepůsobí zrovna nejpříznivěji, proto se doma může velmi rychle zkazit. Abyste ovoce a zeleninu zbavili pesticidů, můžete vyzkoušet hned několik způsobů. K tomu se vám bude hodit například ocet nebo jedlá soda. Tyto produkty by ve vaší kuchyni neměly chybět.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavíte pesticidů na ovoci?

Pesticidy najdete nejen v okurkách, paprikách nebo rajčatech, ale vyskytují se také v jahodách, jablkách nebo hroznech. Díky následujícím metodám se můžete zbavit až 95 % všech bakterií a pesticidů, které v ovoci najdete. Prvním způsobem je namočení ovoce do octa, který smícháte s vodou. Stačí 2–3 minuty v lázni, ovoce pak opláchněte pod vodou a můžete ho použít.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré hospodyňky mají vždy po ruce balíček kyseliny citronové. Dobře totiž ví, co všechno dokáže

Další metodou je použití jedlé sody. Lžíci sody nasypte do litru vody a několik minut ovoce nebo zeleninu proplachujte. Voda se zakalí nebo se na hladině objeví mastné skvrny. Je to znamení, že ovoce bylo skutečně postříkané pesticidy. Opláchněte a můžete začít konzumovat.

Zdroj: https://food.ndtv.com/food-drinks/simple-tricks-to-remove-pesticides-from-fruits-and-vegetables-696039
Přidat na Seznam.cz