V lese nás pronásledují na každém kroku, na vlastní zahradě jde proti klíšťatům jednoduše bojovat

Klíště není radno podcenit. Kromě dostupných repelentů proti němu pomůže i známý plevel

Klíšťata patří mezi nechvalně známé parazity, kteří se vyskytují na travnatých plochách. V posledních letech nejsou výjimkou ani ve městech. Tito škůdci jsou čím dál odolnější. Jejich sezóna se prodlužuje vzhledem k teplým zimám a v dnešní době je můžeme chytit i ve vyšší nadmořské výšce, než bylo donedávna běžné.

Přenášejí různé nemoci. Některé z nich nám mohou zkomplikovat život i trvale. Pomoci vám proti nim mohou různá preventivní opatření. Odpudit je můžete například i žlutokvětým plevelem. O jakou rostlinu se jedná? Přečtěte si, jak proti klíšťatům bojovat.

Mohlo by vás zajímat:  Záclony budou opět zářit jako nové. Ty nejlepší prostředky najdete v kuchyni

Prevence především

Nejbezpečněji je samozřejmě na cestách, kde nejsou žádné traviny. Absence trav a jiných vegetací je tedy téměř jistotou, že si domů nepřinesete nechtěné zvířátko. Pokud se pohybujete v parku či na zahradě, nesedejte ani nelehejte do trávy. Berte na vědomí, že vás před kousnutím klíštěte neochrání ani deka.

Zdroj obrázku: Freepik

Volte vhodné odění i obuv. Nejlepší jsou dlouhé kalhoty z hladké látky. Na látku s dlouhým vlasem se klíště snadno uchytí a donesli byste si ho až domů. Příkladem materiálu, kterému je vhodné se vyhnout, je fleece. Na výlety do přírody je nejpraktičtější plná obuv. Během vycházky je dobré občas zkontrolovat, zda na dolních končetinách nenesete nějakého škůdce.

Mohlo by vás zajímat:  Vždy čistý a uspořádaný byt můžete mít i vy, stačí pár drobných změn

Nezanedbávejte užití repelentu. Seženete ho v různých podobách, jako sprej, náramky nebo gely určené k rozetření přímo na kůži. Aplikace těchto ochranných přípravků je nejzásadnější na spodní části nohou, hlavně od kolen níže. Kromě přípravků na chemické bázi vám může pomoci i rostlina.

Plevel vítězí nad klíšťaty

Klíšťata můžete zapudit i pomocí pouhého plevele. Vratič je typický pro své žluté květy a výrazný zápach. Rostlinu můžete najít na krajích polí, na skládkách či podél cest od konce července do konce září. Již od starověkého Řecka se vratič používal v léčitelství na pomoc proti parazitům, ale mimo jiné je využíván také na odpuzování hmyzu, konkrétně i klíšťat.

Zdroj: https://www.health.com/condition/lyme-disease/tick-protection
Přidat na Seznam.cz